-
Daglig leder
Møller Bil Øst AS
-
Avdelingsleder/Teknisk leder
Last og Tank AS
-
Selger
NDS-Group AS
-
Account Manager
Arval AS
-
Daglig leder
Norges Bilbransjeforbund (NBF)/DRIVE
-
Økonomi- og administrasjonsansvarlig
Norges Bilbransjeforbund (NBF)/DRIVE
-
Kundeansvarlig/Key Account Manager
Norges Bilbransjeforbund (NBF)/DRIVE
-
Bilskadereparatør
Bertel O. Steen Asker og Bærum AS
-
Mekaniker
Volvo Car Stor-Oslo AS
-
Bilberger
REDGO Norway AS avd Oslo
-
Bilansvarlig
Bertel O. Steen Lørenskog
-
Salgskonsulent Næring
Toyota Romerike AS
-
Salgskonsulent
Porsche Center Son AS
-
Bilkontrollør
NAF senter Mastemyr
-
Innkjøpsansvarlig
Motor Part AS
-
Bilmekaniker
Sør Caravan AS
-
Mekaniker/tekniker
Birger N. Haug AS avd Asker og Bærum
-
Bruktbilselger
Birger N. Haug AS avd Gardermoen
-
Oppretter
Volmax
-
Bruktbilselger
Bertel O. Steen Vestfold AS
-
Næringsselger
RøhneSelmer AS
-
Digital innkjøper
Autoproff Norge AS
-
Digital selger
Autoproff Norge AS
-
Senterleder
NAF senter Stavanger
-
Mekaniker
Birger N. Haug Oslo
-
Teamleder
Birger N. Haug Oslo
-
Takstmann
AutoIn bilskadesenter AS
Inspirert av fortiden:
Skoda bygger unik GT, men kun i ett eksemplar
Ut av overflødighetshornet til Skoda renner det blant annet ut en serie spennende biler som heter ‘Icons get a makeover’ der de feirer en betydningsfull gamling og gir den en futuristisk behandling.
Denne gangen er det en av de minst kjente, og mest sjeldne, veteranene som hedres. Den spesialbygde 1100 kubikk sportsraceren fra 1957.
Den ble bygget i to eksemplarer, samtidig som de bygde to tilsvarende kupeer.
Vi tar med et uskarpt, og særdeles ukjent, fotoalbumbilde som faktisk viser alle fire samlet. Bildet fikk vi fra Michal Velebny og nå er vi inne på noe helt annet, typisk Skodask.
(saken fortsetter)

Lange tradisjoner
Svært ofte treffer du folk der som jobber i tredje eller fjerde generasjon. Michal er et typisk eksempel. Han er koordinator på fabrikkens fantastiske museum og depot og arkiv, og sto blant annet bak gjenoppbygningen av coupé-utgaven av 1100 raceren i fjor.
Det må ha vært litt spesielt, for hans far, Dusan, hadde bygget racermotorer og stått for testing av de bilene Michal har på museet nå. Mens det var onkel Milan som sto bak dobbel-kam motoren til disse fire racerbilene.
Farfar Josef var også Skoda-mann hele veien, men han jobbet med karosserier. Fra 1946 var han innom alle karosseriene Skoda bygget og han endte med ansvar for den revolusjonerende, selvbærende 1000 MB.
Der kunne jeg trukket inn en ny slekt. Jaroslav Kindl, mannen som tegnet karosseriene til 1100 racerne, og hans familietre, men nok er foreløpig nok.
Inspirasjon
Den åpne bilen har altså vært trillet inn i designsenteret og vært inspirasjonen da designerne skulle gjøre enda en Ikon-makeover.
De tidligere har vært basert blant annet på 130 RS, Felicia og den nydelige Rapid Monte Carlo.
Med sin Vision GT har vel designerne beveget seg lenger unna originalen enn de gjorde tidligere.
Inntrykket er en futuristisk racer, inntil vi ser litt nærmere etter.
Laaaaangt panser, lav front, luftuttak på sidene, kort hekk bak bakhjulene, og førerplassen langt akterut.
(saken fortsetter)
Ren racer
Men her er det bare plass til en person, ingen co-driver. Og det du ikke kan se, men kunne gjette deg til, er at denne er batterielektrisk og byr langt fra på en fire muntre sylindre med to overliggende kamaksler.
Svære, moderne hjul, headup-display som mates rett inn i hjelmen og noe de kaller ‘aktiv cockpit’ som skal kompensere for de enorme g-kreftene designerne ser for seg her.
Både i splitteren foran og vingen bak er det aktive aerodynamiske hjelpere som skal «sikre optimale kjøreegenskaper i alle situasjoner».
Siden det ikke finnes bilutstillinger lenger har Skoda funnet et event på designmuseet i Brussel i januar for å få vist den frem når den er ferdig bygget.
Jeg ser ingen grunn til at ikke den norske importøren kan få hentet denne hjem til en eller annen anledning senere.