-
Møller Bil Skadesenter Alnabru:
Bilskadereparatør
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Salgssjef Volvo Car Ryen
-
Kverneland Bil:
Innkjøper bruktbil
-
Tide Verksted AS, Avdeling Voss:
Mekaniker tyngre- og lette kjøretøy
-
Team Verksted AS:
Delelager/kundemottak
-
Autoringen Oslo AS:
Takstmann
-
Motor Forum AS, Oslo:
Teamleder Verksted
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Nybilselger
-
Andresen Karosseri AS:
Biloppretter
-
Bilhuset Viken AS:
Teknisk Leder
-
Harald A. Møller AS:
Prisanalytiker
-
Bilco Hønefoss AS:
Mekaniker
-
Hyundai Motor Norway:
Service Enigneer
-
DNB:
Rådgiver/Fagansvarlig - Autolease Norge Teknisk avdeling
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Gol
-
DRIVE Mobility AS:
KAM / Salgansvarlig
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Gumpens Auto Grenland:
Daglig leder
-
Gumpens Auto Grenland:
Biloppretter
-
Team Verksted AS:
Karosseriavdelingen
-
Berg Auto AS:
Team leder / Garanti behandler og Bilmekaniker med fagbrev
-
Tryg:
Salgssjef
-
Tønsberg Autoservice AS:
Bilmekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Erik Arnesen Helsfyr:
Bilmekaniker
-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
Bilforlaget AS:
Vaktsjef/journalist
Oldsmobile i graven
Først var det Plymouth som skulle begraves. Nå forteller GM at de ikke lenger kan forsvare å holde liv i Amerikas eldste oppegående bilmerke. Oldsmobile er klar for øksa 103 år etter at merket dukket opp, og fort ble en favoritt i Amerikas raskt ekspanderende bilmiljø.

Hva som har gått galt er vanskelig å si, men over lang tid har Olds sakket akterut, fremdeles henger det ved et renommé av gamle folk og høyt bensinforbruk her som de siste fem års investeringer på oppunder 5 milliarder dollars ikke har klart å gjøre noe med. I år regner man med at Olds-salget vil være på det laveste nivået siden 1951. 1985 var siste året man kan snakke om antydninger av markedsaksept, da toppet salget 1 million med Cutlass og 88 i spissen.
Men for oss som verken skal selge eller kjøpe har Oldsmobile alltid vært et av de spennende merkene i GM-porteføljen. Curved Dash var innledningen til en en lang rekke avanserte konstruksjoner. Forholdsvis fersk er den enorme Toronado (bildet), verdens største forhjulsdrevne bil den gang med et helt vanvittig Bill Mitchell-karosseri. Amerikansk på sitt absolutt beste, John Z. de Lorean var også en av dem som satte preg på merket, han var leder for denne divisjonen og var i ferd med å gjøre den til GMs mest dynamiske da han plutselig fikk andre interesser.
Folk med penger er selvfølgelig fornøyd. Hvorfor gjorde de ikke dette for lenge siden spør man på Wall Street, med en viss rett, divisjonen har tapt penger gjennom alle 90-årene. Nå skal Olds-investeringene og –trykket overføres til Saturn.
At Richard Wagoner, GM-sjefen, samtidig fortalte at GM kom til å bomme stygt på 2000-fortjeneste-prognosene og at de skal kutte 16.000 jobber i USA og Europa, kom helt i skyggen av dødsdommen over Oldsmobile.
Egentlig er det hele ganske underlig, mye tyder på at dette er en beslutning som er tatt meget brått. For det er ikke en gang en hel måned siden GM begeistret presenterte oss for det Oldsmobile-konseptet som skulle debutere på Detroit-utstillingen kommende januar og peke inn i Olds-fremtiden. Det var ikke noe ved den modellen som tydet på en snarlig undergang – det kan du selv forsikre deg om ved å klikke her for å se vår omtale av den bilen.
Trist, sa formannen i den amerikanske bilforhandler-foreningen, de 2.800 Oldsmobile-forhandlerne fortjener en skikkelig kompensasjon. Men hva kan kompensere for bortfallet av USAs eldste?
Av Jon Winding-Sørensen – bilnorge.no