Vision BMW Alpina, ble presentert på Concorso d’Eleganza Villa d’Este, av Adrian van Hooydonk, design-sjef i BMW.

BMW har endelig fått sin Maybach

Den så vi vel ganske tydelig komme helt siden BMW forsiktig begynte å overta Alpina på vårparten i 2022.

Publisert Sist oppdatert

BMW trengte ikke noen ny AMG – de hadde allerede sin egen M. Ikke trengte de noen ny Smart heller. De hadde jo Mini.

Det de trengte var selvfølgelig noe mellom sine egne topp-modeller og Rolls-Royce.

Noe i 200.000 – 300.000 Euro prisklassen.

Der var jo Alpina ideelt posisjonert – selv om det hadde sikkert hjulpet om navnet var bedre kjent.

Dersom BMW skal trylle frem en serie overklassebiler med ønskemarginer på mellom 30 og 40 % er det nødvendig med et visst volum.

Alpina har vel aldri solgt mer enn 2.000 biler på et år – det er også en rekke spennende markeder de i praksis aldri har vært representert på.

Mercedes solgte vel 20.000 Maybach-versjoner i fjor og Volkswagens Bentley endte på rundt 10.000.

Vision BMW Alpina.

Det er nok oppover dit BMW nå sikter, med det nye overklassemerket.

Alpina har alltid hatt BMW-forbindelser siden grunnleggeren, Burkhard Bovensiepen, startet firmaet sitt. Det var tuftet på et smart dobbelt-Weber arrangement som ble montert rett på BMW 1500.

Hadde det ikke vært for at BMW nå har tuklet litt med den gamle Alpina-logoen ville du sett både dobbelt-forgasseren og veiven, som de også spesialproduserte før de ble helt egen bilprodusent med eget VIN-nummer (men fremdeles med biler som var helt utvilsomme BMW-modeller).

I forbindelse med det BMW-arrangerte overklassebilshowet på Villa D’Este sist helg kunne det føreste innslaget i Alpinas nye tidsregning endelig presenteres.

Beholder BMW-logo

Den stammer åpenbart fra 7’er Klassen og skal bygges i Dingolfing der produsentens andre toppmodeller fremstilles (sammen med råkarosseriene til Rolls-Royce).

Det er ikke store endringene som er gjort på denne, som de kaller konseptbil, men et par Alpina-spesialiteter er i hvert fall med videre.

De typiske felgene for eksempel – med 20 eiker (tror jeg det er). Og hvis de skal beholde dekorstripene langs siden av bilen håper jeg de blir påført med pensel og frihånd og ikke bare teipet på.

Siden bilen beholder BMW-logoen på panseret regner jeg med at vi er tilbake til BMWs egne chassisnummer-serier at de ikke stryker over BMW-VIN’en og erstatter med sitt eget slik Alpina gjorde på de originale chassis-platene.

Presentasjonen av Alpina-modellen på Villa D'Este, Italia.

Hentet designer fra Rolls-Royce

Alpina har for lengst sin egen interne organisasjon. Sjefen heter Oliver Viellechner og kom til BMW fra McKinsey i 2020. Han drev med produktstrategi før han ble visepresidents og sjef for BMW Alpina for et år siden.

Alpina-sjef Oliver Viellechner

Maximilian Missoni – endelig hos BMW etter mange år hos Volvo og Polestar – er sjefdesigner for BMWs overklassebiler, der også Alpina hører hjemme.

Men den virkelig sentrale fyren her er nok Alex Innes. Tittel: Design Lead - etter 17 år hos Rolls-Royce. De siste 12 årene der hadde han med Bespoke og Coachbuilt å gjøre. Han vet med andre ord bedre enn de fleste i München hva man skal by overklassekundene.

Alex Innes, design lead BMW ALPINA

Det er kanskje derfra det nye slagordet «Quiet Luxury» kommer fra – for det er jo nettopp det han har jobbet med de siste årene.

Quiet – også i betydningen subtilt eller tilbakeholdent – i betydningen at man må se etter minst to ganger før det går opp for deg hvor bra dette egentlig er.

Det som skal bli spennende nå er å se hvordan BMW velger å gjøre navnet kjent og hvordan resultatet av det blir.

Det kan komme til å likne litt på den kommende Jaguar innsatsen.

To slumrende bilmerker som skal opp i en del av atmosfæren de aldri har beveget seg i før og konkurrere med noe og noen som tross alt er godt etablert.

Powered by Labrador CMS