-
Frydenbø Bil:
Servicemarkedssjef Volkswagen og Skoda
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Møller Bil Oslo Vest:
Markedssjef
-
Hyre AS:
Head of Reparations
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Møller Bil Gran:
Daglig leder
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Brennes Auto AS:
Servicemarkedssjef
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
RSA Bil Drammen:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Drammen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
RSA Bil Oslo:
Produksjonsleder - RSA Bil Oslo
-
RSA:
Store Manager BYD - RSA Bil Oslo
-
Team Verksted AS:
Oppretter/lakkerer
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
Knoks Bildeler AS:
Mekaniker
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
-
MyCar Stavanger:
Salgssjef
-
RSA Bil Arendal:
Bruktbilansvarlig - RSA Bil Arendal
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger - RSA Bil Arendal
-
RSA Bil:
Plassjef - RSA Bil Tromsø
Serena på egenhånd
Nissan har nettopp fortalt at høstens nye Serena vil bli den første modellen derfra som blir utstyrt med Nissans ProPILOT – teknologi for autonom kjøring.
ProPILOT er en samling teknologier Nissan har utviklet den siste tiden. Systemet vil bringe Nissans biler nærmere det selvkjørende, og det er Serena, som debuterer i august, som blir den første som utstyres med dette.
Les også: Selvkjør til massemarkedet
PP er utviklet for bruk både på motorveier og på en-felts landeveier. Det tar hånd om styring, akselerasjon og bremsing og kan settes i en fullautomat-modus.
Sensorene her er i første rekke kameraer med en forholdsvis voksen bildegjenkjennings teknologi. I all enkelthet sørger systemet for å holde Serenaen i riktig avstand fra bilen foran, og for å holde den i midten mellom de to linjene som definerer kjørefilen.
Men det er verdt å merke seg at bilen gjør ikke dette uten at du allikevel har hendene på rattet. Den ville kunne kjøre av seg selv, men systemet kobler ut hvis en momentføler i styringen merker at det ikke er antydningen av input fra deg på en stund.
I første omgang er det hele utviklet for japanske kjøreforhold, men Nissan sier de driver tette studier av kjøreforhold i de markeder hvor systemet skal lanseres.
Som et konkret eksempel sier de at Qashqai skal bli utstyrt med dette i Europa i løpet av neste år. Kina og USA står også for tur, uten at de angir noen tempoplan for de markedene.
Nissan er selvfølgelig blant dem som jobber for Zero utslipp og Zero ulykker – og ProPILOT regnes som et viktig skritt på den veien.
Neste skritt er et utvidet system som tillater automatisk kryssing av flere kjørebaner. Og så skal man altså kunne innføre fullautomatisk kjøring – som de tidligere har lovet oss – i 2020.