-
Brennes Auto Moss AS:
Bilmekaniker
-
DNB Bank ASA:
Sales Manager
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
RG Mobility AS:
Takstmann
-
Motor Forum AS Bergen:
Ettermarkedsleder
-
Motor Forum AS Telemark:
Regnskapsansvarlig
-
Werksta Bergen Åsane:
Verkstedleder
-
Bilia X:
Servicemarkedssjef, Xpeng Lørenskog
-
Toyota Asker og Bærum:
Handover / produktspesialist
-
Solaris Norge A/S:
Mekaniker til tungbil, buss søkes
-
Flex1One AS:
Driftsansvarlig
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Steinkjer
-
RG Mobility AS:
Key account Manager
-
Hyundai Motor Norway:
Regional Sales Consultant
-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Møller Bil Skadesenter Alnabru:
Bilskadereparatør
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Salgssjef Volvo Car Ryen
-
Tide Verksted AS, Avdeling Voss:
Mekaniker tyngre- og lette kjøretøy
-
Autoringen Oslo AS:
Takstmann
-
Motor Forum AS, Oslo:
Teamleder Verksted
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Andresen Karosseri AS:
Biloppretter
-
Bilhuset Viken AS:
Teknisk Leder
-
Bilco Hønefoss AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Erik Arnesen Helsfyr:
Bilmekaniker
-
Hovfaret 17B:
Ledige kontorplasser
-
Bilforlaget AS:
Vaktsjef/journalist
Plug-in fly
De som drømmer om flyvende biler hos Terrafugia har nå tatt den enda lenger.
Jeg har kanskje aldri vært spesielt imponert av folk som jobber med biler som kan fly. Ikke er det noe problem, det er jo bare et spørsmål om dimensjoner og innpakking. Men det er jo heller ikke noen vits i.
Det er da mye bedre å bile til hangaren og ta ut den maskinen som står der og som er bygget for å fly, enn å kjøre eller fly rundt i noe som nødvendigvis må kompromisse på begge jobbene.
Men folkene hos Terrafugia vil ikke høre på meg, her kommer de jommen opp med nye skisser av en utvikling av deres Transition som de har døpt TF-X.
Videreutviklet
Det som er helt nytt med denne i forhold til den prototypen de fløy er at denne er ment å kunne ta av og lande vertikalt. Fra plassen foran garasjen, med andre ord. Og ikke bare det, nå forsøker de å få den kompakt nok til at den får plass i en vanlig hjemme-hos garasje.
Ikke nok med at den skal bli en VTOL, den skal bli robotisert også. Autonom både i luften og på landeveien. Du plotter inn bestemmelsesstedet før du tar av, dermed skal vidunderet levere deg ved døra.
Og ikke nok med at den blir autonom, den blir en skikkelig hybrid også. Den skal ha en 300 hesters motor som skal lade batterier som skal drive skyvepropellen bak, og de som skal løfte deg, ytterst på de foldbare vingene.
Fjern fremtid
Det snakkes også om 320 km/t og 800 km rekkevidde og at du skal kunne lade batteriene også når bilen står parkert i garasjen. Og at en 1:10-modell nå skal inn i vindtunnelen i MIT for å teste forskjellige aerodynamiske aspekter.
Du behøver ikke glede deg for meget til å få din versjon. For det første snakker de om 8-10 år utviklingstid, for det andre har sånne horisonter det ofte med å bli skjøvet på.