Når kommer egentlig VW ID. Golf?

Dette er den siste Golf-modellen Volkswagen solgte i Norge, fotografert i forbindelse med 75-årsjubileet for VW-importen til Norge. Nå viser det seg at den neste – annen generasjon masserpoduserte elektriske Golf – vil la vente på seg.

Potensiell storselger kraftig forsinket

Etter de opprinnelige planene skulle neste generasjon elektrisk Golf, foreløpig kalt ID. Golf, nå nærmet seg førproduksjonsstadiet. Slik ble det ikke.

Publisert

Volkswagen lanserte for noen år siden en gedigen satsing for å utvikle fremtidens elbilplattform. 

Det gikk ikke etter planen, for å si det mildt. Etterdønningene merkes fortsatt, tross drahjelp fra kinesisk Xpeng og amerikansk Rivian. 

Samtidig som Harald A. Møller i disse dager lanserer nye Volkswagen ID. Polo, er det nylig blitt kjent at det igjen varsles om en betydelig forsinkelse for Volkswagens planlagte elektriske Golf.

Modellen, som var varslet lansert rundt 2028, og så fikk en 15 måneders utsettelse til 2029, vil nå bli utsatt til 2030.

Kanskje blir det enda senere. 

Det bekreftet nylig  Volkswagens merkesjef Thomas Schäfer.

Programvare ikke klar

Årsaken er igjen utfordringer med programvareutvikling og en forsinket utrullingsplan for konsernets nye elbilplattform SSP, som Golfen skal bygges på.

Under Financial Times-arrangementet «Future of the Car» uttalte Schäfer at dagens modellutvalg er så bra at det ikke haster med å lansere en elektrisk Golf – en kommentar som trolig vil skuffe mange ventende kunder.

Han mener det viktigste er at alt fungerer ved lansering (!).

SSP-plattformen, med 800-volts teknologi og såkalt SDV-arkitektur (Software Defined Vehicle), skal først tas i bruk av konsernets premiummerker.

Sent med tidsriktig plattform

Den blir den første SDV-plattformen for Volkswagen i Europa, basert på sonal arkitektur i stedet for såkalt domene-arkitektur eller distribuert ECU-basert arkitektur, som MEB-plattformen er i dag.

BMW (Neue Klasse) og Mercedes-Benz (MB.OS-baserte CLA og GLC), benytter allerede SDV-arkitektur.

I Kina har for øvrig også Volkswagen allerede lansert biler basert på denne typen systemarkitektur fra partneren Xpeng.

Utviklingen har vært krevende, og fremdriften er i stor grad avhengig av samarbeidet med amerikanske Rivian, etter store problemer i Volkswagens egen programvareenhet Cariad.

I mellomtiden fortsetter Volkswagen lanseringen av nye modeller basert på dagens MEB-plattform.

Etter ID.3 Neo og ID. Polo står blant annet ID. Cross og ID. Tiguan for tur.

Powered by Labrador CMS