-
DNB Finans AS:
Logistikkmedarbeider i Autolease Norge
-
Møller Bil Larvik:
Produksjonsleder
-
Møller Bil Hvam:
Nybilselger Volkswagen personbil
-
Norsk Scania:
Selger Scania Bruktbil
-
Norsk Scania:
Lastebil Utleiekonsulent
-
Møller Bil Ensjø:
Deleselger
-
Toyota Haugesund AS:
Ettermarkedsleder
-
Møller Bil Minde:
Mekaniker/Tekniker
-
Autoria bil AS Avd Kolbotn:
Markedssjef
-
Møller Bil Hvam:
Produksjonsleder nyttekjøretøyverksted
-
BMW Group Norge:
BMW Technical Support Expert
-
RSA Bil Drammen:
Bilpleier - RSA Bil Drammen
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
BilXtra Skøyen:
Bilmekaniker
-
Møller Bil Oslo Vest:
Bilglassmontør
-
RSA BIL Arendal:
Bilpleier - RSA BIL Arendal
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Mekonomen Bilverksted, Arna:
Avdelingsleder / Kundemottaker
-
MECA Bilverksted, Sandnes:
Bilmekaniker
-
MECA Bilverksted, Bryne:
Bilmekaniker
-
Toyota Haugesund AS:
Bilmekaniker, fagtekniker og hjelpearbeider
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
Plass og komfort
Forester har henholdsvis 10 og 12 cm større utvendig lengde enn Tiguan og Kuga. Dette drar den nytte av når det gjelder både benplass i baksetet og lastelengde i bagasjeavdelingen.
Plassforholdene
Bagasjevolumet er tilsynelatende minst i Kuga, men det oppgitte volumet er målt med et fleksibelt gulv på plass. Fjernes gulvet, som hos Ford kalles rominndeler, øker volumet med omtrent 50 liter.
Hos Tiguan er det omvendt, her er maksimalt volum oppgitt, men også her kan et ekstra gulv legges inn for å få et skjult rom.
Bakseteryggen er delt 60/40, så lastevolumet er fleksibelt i alle tre biler. Dessuten kan baksetet i Tiguan skyves noen centimeter i lengderetningen slik at bagasjerommet øker (mens benplassen bak reduseres).
På den annen side har Tiguan det smaleste bagasjerommet på grunn av at hjulhusene stjeler plass.
Også i Forester gir bakseteryggen en viss fleksibilitet ved at ryggvinkelen kan reguleres. Når det gjelder volum som to-seter, altså med bakseteryggene nedfelt, er det ingen tvil om at Forester byr på størst plass.
Kjøre- og sittekomfort
Hjuloppheng og fjæring ligger på den sportslige siden i Kuga, men byr likevel på meget akseptabel kjørekomfort både på vinterveier og bar asfalt.
Tiguan ligger ikke langt bak, men her oppleves støyen subjektivt som mer påtrengende enn i Kuga, spesielt i lave hastigheter – men desibelmåleren kan ikke bekrefte at det er tilfelle. Under akselerasjon er det Kuga som viser høyest støynivå.
I dette laget er det Forester som er kongen av komfort. Spesielt når det gjelder kjørekomfort ligger den på et høyere nivå enn sine to rivaler.
En detalj trekker i negativ retning: Alle tre testbilene har skinnseter, men det er bare i Forester at setene er så glatte at de gir dårlig sidestøtte. Ikke noe problem på slett landevei, men ved aktiv kjøring må man holde seg mer fast i rattet enn i de to andre bilene, mens sittekomforten er fullt ut akseptabel i Kuga og Tiguan.
- Testvurdering og poeng Ford Kuga