-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
RøhneSelmer AS:
Nybilselger – Privat og Næring
-
Bertel O. Steen Tønsberg:
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Skadesenter Orkdal:
Biloppretter/Lakkerer
-
Viking Kontroll AS:
Leder drift og utvikling
-
RøhneSelmer AS:
Innkjøps og kvalitetsansvarlig
-
Bilia Insignia:
Teamleder Verksted, Insignia
-
Autoplan AS:
Salgssjef
-
Alt i Alt AS:
Bilmekaniker / Stedfortreder for Teknisk leder
-
Alt i Alt AS:
Teknisk Leder
-
Sekkingstad Bil AS:
Faglært bilmekaniker
-
RSA Bil Romerike:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Romerike
-
BilXtra Skøyen AS avd Asker:
Bilmekaniker
-
Subaru Norge AS:
Teknisk Trener & Teknisk Support
-
RøhneSelmer AS:
Nybilkoordinator
-
Frydenbø Bil Ålesund AS:
Bilmekaniker
-
Bilia Xpeng:
Servicesjef, Xpeng Drammen
-
RøhneSelmer AS:
Mekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Servicerådgiver
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger - RSA Bil Arendal
-
Bertel O. Steen AS:
Produkt- og ordrekoordinator
-
RSA Bil Oslo:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Oslo
-
Norwegian Mobility Group AS:
Leder for serviceskolen
-
RSA Bil Forus:
Bilmekaniker
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
RSA:
Forhandlerkonsulent - RSA Deler og Tilbehør
-
Toyota Haugesund AS:
Salgssjef
-
Bilbutikk1 as Avd Ås:
Kundemottaker / Delelagermedarbeider
-
Sulland Lier:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS, Avdeling Voss:
Mekaniker tyngre- og lette kjøretøy
Sier ja til førerløse biler
Ketil Solvik-Olsen (FrP) er en bilglad samferdselsminister som nå vil oppgradere lovverket så det ikke skal være til hinder for bruk av selvkjørende biler i Norge.
– Det skal ikke stå på lovverket i Norge når bilindustrien i turbofart utvikler selvkjørteknologien. Derfor starter nå regjeringen arbeidet med en lov om prøveordning for autonome kjøretøy. Målet er å fremme et lovforslag for Stortinget våren 2017, sier samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen.
Så entusiastisk er samferdselsministeren til teknologien at det brukes begrepet «førerløse biler» i tittelen på pressemeldingen.
– Kjøretøyprodusenter og teknologimiljø gjør raske fremskritt i utviklingen av førerløse kjøretøy. Allerede nå ser vi stadig bedre førerstøttesystemer i bilene, og enkelte bilmerker har modeller som under gitte forutsetninger kan kjøre selv.
– Men dagens lovverk setter visse begrensninger. Blant annet bryter bruken av helt autonome kjøretøy med sentrale grunnprinsipper i veitrafikkloven.
– Derfor er det viktig at vi sikrer et oppdatert lovverk som ikke stopper teknologiutviklingen, men samtidig ivaretar sikkerheten for alle trafikanter, sier Solvik-Olsen.
Samferdselsministeren mener det vil være viktig å ha et internasjonalt perspektiv på arbeidet slik at regelverket blir mest mulig harmonisert og at teknologien fungerer på tvers av landegrenser og kjøretøyprodusenter.
Det er flere år siden Google utviklet de første førerløse bilene og etter noen tids testing slapp dem ut i vanlig trafikk. Alle bilprodusenter og deres underleverandører jobber nå på spreng for å gjøre teknologien så sikker at den vil bli akseptert av myndigheter og brukere.
Målet er ikke først og fremst å gjøre bilene selvkjørende for selvkjøringens skyld, men å bruke teknologien til å eliminere førerfeil for med det å få ned antallet trafikkulykker. Bare i USA dør over 30.000 mennesker på veiene hvert år.
Biler med aktiv cruisekontroll i kombinasjon med filskiftholde – det er allerede tusenvis av dem på norske veier – defineres som semiautonome.
Det vil si at de holder rett avstand til bilen foran og finner rett plass i kjørefeltet dersom veioppmerkingen er god. Noen få har i tillegg aktiv skiltleser som justerer bilens fart etter gjeldende skilting.
Felles for alle semiautonome biler som selges i Norge i dag er at føreren må holde i rattet. Men noen få modeller aksepterer, litt avhengig av hvor komplisert trafikksituasjonen er, at rattet slippes i noen sekunder.
Mercedes' nyeste E-klasse, Tesla Model X og de siste utgavene av Tesla Model S kan i prinsippet kjøre selv. Dersom føreren ikke griper rattet etter tydelig varsling fra bilen, stopper Mercedesen etter drøyt halvannet minutt.
Tesla klarer langt mer før den stopper. Min erfaring med bilen er at den lærte seg veistrekningen den kjørte, og ble stadig bedre på å kjøre selv, opp til en mil uten at noen holdt i rattet. En liten rattberøring, og bilen kjørte nok en mil selv. Dette kan du lese mer om i siste nummer av bladet Bil.
Tesla Model S er også eneste bilen som selv svinger ut og kjører forbi andre biler når blinklyset aktiveres. Mercedes har samme funksjon, men denne er ikke tilgjengelig i Norge.
Carlos Ghosn, leder for alliansen Renault-Nissan, har ved flere anledninger sagt at 2020 blir det store gjennombruddsåret for autonome biler.