-
Møller Bil Oslo Vest:
Bilglassmontør
-
Autoinnkjøp AS Trollåsen:
Kommersiell leder/Partnerkandidat
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Møller Bil Minde:
Salgssjef Audi
-
Frydenbø Bil:
Servicemarkedssjef Volkswagen og Skoda
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Møller Bil Oslo Vest:
Markedssjef
-
Hyre AS:
Head of Reparations
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Brennes Auto AS:
Servicemarkedssjef
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
RSA Bil Oslo:
Produksjonsleder - RSA Bil Oslo
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
Høy grad av fleksibilitet
Åtte nye biler på ny Stellantis plattform
Stellantis viser ikke bare nye biler, de viser nye plattformer også. Nå er STLA Large på plass. Dette er den andre som er lansert i serien, etter STLA Medium som ble vist i juli i fjor.
50 milliarder euro skal Stellantis bruke i løpet av dette tiåret for å nå elektrifiseringsmålene sine. STLA-plattformene er den del av dette programmet.
De sier at personbilene skal være 100 prosent batterielektriske innen 2030, og 50 % av bilene og truckene i USA på samme tiden.
Meget fleksibel
Dette gjør den nye plattformen spesielt interessant, for i motsetning til de tre andre STLA-konstruksjonene (vi mangler Small og Frame), legger Stellantis vekt på at Large ikke er eksklusivt batterielektrisk – den skal også kunne brukes for forbrenningsmotor-versjoner.
Som elektrisk skal den kunne by på både 400 og 800 Volt arkitektur, med inntil 800 kilometer rekkevidde. Åtte modeller i D- og E-segmentet, fra fem merker, skal lanseres på denne plattformen fra nå og frem til 2026 sier produsenten.
Fem merker må bety Dodge, Jeep, Chrysler, Maserati og Alfa Romeo.
STLA Large skal bruke batterier fra 85 til 118 kWt og tar peiling på 800 km rekkevidde. Dessuten presisere de at konstruksjonen er klar for andre energilagringskilder når de er produksjonsklare.
Med i spesifikasjonene ligger muligheter for nulltilhundre i to-sekunders området, og at rask lading skal kunne legge til 4,5 kWt per minutt for 800 Volt arkitekturen. For-, bak- og firehjulsdrift er også tilgjengelige alternativer.
Klar for neste generasjon
Ellers er nøkkelspesifikasjoner: Lengde, muligheter mellom 4764 og 5126 mm. Bredde mellom 1897 og 2030 mm. Akselavstand mellom 2870 og 3075 mm. Og bakkeklaringen mellom 140 og 288 mm, mens maks dekkdiameter er 858 mm.
Alle STLA plattformene er tilpasset den neste generasjon software-definert bil-teknologi: STLA Brain, STLA Smart Cockpit og STLA AutoDrive. Stellantis har dessuten sikret seg ca. 400 GWt batterikapasitet fra seks batteriprodusenter i USA og Europa.
At STLA Large vil bli brukt i en rekke fabrikker i Europa og USA er alt vi vet om produksjonen foreløpig, selv om Stellantis legger til at merkespesifikke informasjoner vil bli sluppet i løpet av dette året.