-
Møller Bil Oslo Vest:
Produksjonsleder
-
Bertel O. Steen Lørenskog AS :
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Oslo Vest:
Bilglassmontør
-
Autoinnkjøp AS Trollåsen:
Kommersiell leder/Partnerkandidat
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Møller Bil Minde:
Salgssjef Audi
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Møller Bil Oslo Vest:
Markedssjef
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Brennes Auto AS:
Servicemarkedssjef
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
De nye flerbruksbilene
Den nye engangsavgiften har kommet flerbruksbilene til gode, noe som gjør at du nå kan få en flerbruksbil til samme pris som en velutstyrt stasjonsvogn. Vi har prøvekjørt tre nye flerbruksbiler, Ford Galaxy, VW Sharan og Chrysler Voyager.
Grand Voyager
Grand Voyager
Først publisert i BIL 3 - 1996.
Samtidig med lanseringen av Galaxy/Sharan, kommer også Norges desidert mest solgte flerbruksbil –Chrysler Voyager – i ny tapping. Vi har prøvekjørt alle.
Ford Galaxy og VW Sharan har samme chassis og karosseri, med unntak av detaljer som lykter, grill og bakre støtfanger. Så er de da også bygget ved samme fabrikk i Portugal. Til tross for disse likhetstrekk mellom Galaxy og Sharan, er det ulikheter når det gjelder motorisering og utstyrsnivå.
Både rimeligste Sharan og rimeligste Galaxy blir utstyrt med VWs 1,9-liters TDi-motor. Men Ford og VW bruker sin toliters bensinmotor. Ford bruker Scorpio-utgaven, mens VW velger Passat-motoren. Effekt og dreiemoment er likevel identisk. Volkswagens 2,8-liters V-rekkesekser blir også å finne i begge modellene. Plattformen er også gjort klar for firehjulsdrift, som er i vente senere i år.
Norges desidert mest solgte flerbruksbil – Chrysler Voyager – kommer også i ny drakt. Rundere og mer moderne linjer preger den både utvendig å innvendig. Interiøret er vesentlig mer tiltalende enn i forgjengeren, og Voyager virker bedre sammenskrudd og gir kvalitetsmessig et vesentlig bedre inntrykk enn de andre modellene i Chryslers program.
Fleksibelt, men knapt
Både Voyager og Grand Voyager har blitt lengre, bredere og høyere enn tidligere. Viktigst av alt er likevel at den innvendige plassen er bedre, spesielt i baksetet. I følge importøren er benplassen bak økt med hele 12 cm. Enkelte motorer er også nye. 2,5-literen er byttet ut med en mer moderne 2,4-liter med to overliggende kamaksler. 3,8-literen som brukes på Voyager med firehjulsdrift har fått ny karakteristikk, med mer vekt på dreiemoment. Det samme er tilfelle med turbodieselen, som nå yter maks dreiemoment på 262 Nm allerede ved 1800 o/min. Senere kommer Voyager i en "sparemodell" med samme toliter som i Neon.
Sharan og Galaxy er komfortable, men har et fast avstemt hjuloppheng. Planløsningene er fleksible, men har sine klare ulemper. Med den bakerste seteraden i bruk er det knapt er bagasjeplass igjen. Tar du ut den bakerste seteraden og bruker bilen som en fire- eller femseter er det derimot meget god plass til bagasjen.
Flerbruksbiler er vesentlig tyngre enn store stasjonsvogner, og det spørs om ikke tolitersmotorene blir i minste laget for norske forhold. V6-motoren fra VW gir krefter nok, selv for en såvidt stor bil. Men da blir bilen såvidt dyr at vi neppe kan bruke karakteristikken familiebil.
Våre prøvekjøringer tyder også på at varmeapparatet ikke takler en norsk vinter på tilfredsstillende måte. Prøvekjøringen av den nye Voyager kan oppsummeres ganske kort; Dette er noe av det mest komfortable du kan kjøre i denne klassen. Fjæringskomforten er meget god, men den krenger kanskje litt mye i de skarpeste svingene. Tar du høyde for dette og slår av på farten har du nydelig fjæringskomfort og et meget behagelig støynivå.
Den myke fjæringen er ikke helt gunstig for kjøreegenskapene, på dette området gir Sharan og Galaxy et bedre inntrykk. Vi kjørte Grand Voyager som kombinertbil, det betyr meget god bagasjeplass, og selv om bakseteplassen er bedre enn i forgjengeren er det ikke imponerende god plass her. Men også som familiebil er Grand Voyager rommeligere enn sine europeiske konkurrenter.
FLERBRUKSBILER I NORGE:
*) Prisen gjelder for personbilutgave med rimeligste motoralternativ.