-
Bilkonsulent/Plassjef
Autoringen Bergen AS
-
Takstansvarlig / Skadekoordinator
Møller Bil Romerike AS
-
Mekaniker
Bertel O. Steen Jessheim AS
-
Mercedes-Benz mekaniker
Bertel O. Steen Asker og Bærum AS
-
Salgssjef
Svalbard Auto AS:
-
Kunderådgiver logistikk
Svalbard Auto AS:
-
Mekaniker
Svalbard Auto AS:
-
Daglig leder
Mobile Asker AS
-
Operativ salgsansvarlig
Rental Group Mobility AS
-
Bilglassmontør Lørenskog og Ensjø
Cary Norway AS
-
Avdelingsleder Lørenskog
Cary Norway AS
-
Bilpleier- og Teknisk Klargjører
Volvo Car Stor-Oslo AS
-
Bilskadereparatør
Toyota Hønefoss AS
-
Produktsjef
Rodin & Co AS
-
Leder forhandlersalg & Salgssjef
Sparebank 1 Finans Østlandet AS
-
Leder skadesenter
Albjerk Bil Drammen AS
-
Avdelingsleder Tromsø
NDI Norge
-
Skadetakserer
Møller Bil Skadesenter Langhus
-
Servicemarkedssjef
Bilia Norge AS
-
Avdelingsmedarbeider
NDS Group AS
-
MG-Salgssjef
Norwegian Mobility Group AS
-
Dele og tilbehørs konsulent
Norwegian Mobility Group AS
-
MG Serviceinspektør / Garantibehandler
Norwegian Mobility Group AS
-
Leder - marked
Bilforlaget AS:
-
Nyhetsredaktør/frontsjef
Bilforlaget AS
-
Regionleder
Norges Automobil Forbund
-
Bilkontrollør
NAF Senter Flesland
-
Selger
Egil Verne AS
-
Bruktbilselger
Birger N. Haug AS avd Røyken
-
Servicemarkedssjef
Bertel O. Steen Ullevål AS
-
Tekniker
NDS Group AS
-
Teamleder Service
NDS Group AS
-
Servicetekniker
NDS Group AS
-
Salgskonsulent næring
Toyota Buskerud AS
-
Salgssjef
Toyota Buskerud AS
-
Lastebilmekaniker
Bertel O. Steen Lastebil og Buss AS
Ny Prius – Toyotas viktigste?
Toyota lanserer nå fjerde generasjon Prius. Kan den løfte dem tilbake til gamle høyder i Norge?
Fra å være Norges største bilmerke i 2009, har Toyota de senere årene blitt totalt distansert av Volkswagen.
Den gang hadde Toyota ifølge OFV en markedsandel på 14,8 prosent mot Volkswagens 14,5. Ved utgangen av august 2015 var situasjonen 18,3 % til VW mot 11,1 til Toyota.
Nå skal vi legge til at elbilene i år utgjør 17,7 % av totalmarkedet i Norge, et marked Toyota overhodet ikke er representert på, og der Volkswagen er suveren markedsleder.
Spydspiss
Prius var i mange år den teknologiske spydspissen for Toyota, og den er så absolutt en global suksess med 3,5 millioner globale salg over en periode på nesten 20 år og tre generasjoner. Men de senere år har salget falt, fra 2248 biler i 2012 til 692 hittil i år.
Spørsmålet er om fjerde generasjon Prius har det som skal til for å løfte Toyota Norge tilbake til gamle høyder, i et marked der suget etter elbiler er større enn noe annet sted i verden, og der kundene tålmodig venter i månedsvis for å kjøpe en ladbar hybrid.
Nå er det kun den vanlige Prius-modellen Toyota har presentert i dag, de nevner overhodet ikke plug-in-modellen som bør bli vel så attraktiv i dagens norske marked.
De er også sparsomme med tekniske detaljer, så det er vanskelig å bedømme hvor mye bedre neste generasjon Prius er enn dagens.
Toyota Norge sier i sin pressmelding:
«Den nye modellen bygger videre på styrkene og erfaringene fra forgjengerne. Den setter en ny standard for drivstofføkonomi, utslipp og effektivitet. Hver eneste Prius-modell i rekken har kommet med forbedringer på disse områdene, men 4. generasjon tar det hittil største steget fremover i ytelser.
Den nye generasjonen av Toyotas fullhybrid-teknologi gir betydelige forbedringer i drivstofføkonomien ved landeveiskjøring. Samtidig er kjøreopplevelsen forbedret med raskere og mykere akselerasjon. Bilen akselererer jevnere med bedre samsvar mellom turtall og akselerasjon.»
Ny plattform – økt fleksibilitet
Nye Prius er bygget på en helt ny plattform med betegnelse TNGA (Toyota New Global Architecture) som gir bilen et lavere tyngdepunkt og bedre stabilitet. Det har ifølge Toyota gitt designerne større frihet til å gi bilen en mer atletisk profil.
Den samme friheten gjelder utformingen av interiøret som skal gi mer plass og økt komfort for passasjerene. En batteripakke med høyere energitetthet og kompakte mål sørger også for større bagasjeplass.
Batteripakken er fortsatt nikkel-metallhybrid (og ikke Li-ion som i stadig større grad benyttes av konkurrenter), men den er betydelig krympet og har fått økt levetid og ladeytelser.
Lenger og lavere
Toyota Norge oppgir foreløpig ikke noen mål, men på den amerikanske pressesiden leser vi at nye Prius er 6 cm lenger, 1,5 cm bredere og 2 cm lavere enn den utgående modellen – noe som gir et mer dynamisk utseende og større lasterom.
«Prius satte den globale målestokken for hybrider, men bryter nå sine egne grenser med mer engasjerende stil og kjøreegenskaper», sier Bill Fay, visepresident og toppsjef for Toyota USA.
«Det som en gang var et rasjonelt kjøp som for mange kunder fokuserte på drivstofføkonomi, er nå mye mer. Denne Priusen vil invitere nye kunder til kategorien gjennom imponerende utseende og kvalitetsfølelse», sier Fay.
Økt sikkerhet
På sikkerhetsfronten tar nye Prius et betydelig løft fra forgjengeren. Toyota Safety Sense-pakken gir blant annet automatisk nødbrems som også gjenkjenner fotgjengere, filskift-varsel med styrehjelp, radarstyrt adaptiv cruise-kontroll og automatisk fjernlys med full LED hovedlys.
Toyota lover å snart avduke en Prius Eco-modell med enda større forbedringer. Hvorvidt dette er en ladbar Prius sier meldingen ikke noe om, men om Toyota skal holde følge med konkurrentene på dette feltet, bør vi se en vesentlig forbedring fra dagens modell som har en elektrisk rekkevidde på rundt to mil.
Vi kommer tilbake med tekniske data når disse foreligger, og selvsagt vil vi formidle våre inntrykk så snart vi får satt oss bak rattet i nye Prius. Bilen kommer på markedet tidlig 2016, og da får vi kanskje også se Mirai på norske HY-skilter.