-
BilXtra:
Daglig leder
-
Snap Drive:
Teamleder
-
Snap Drive:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Norway AS:
Product Follow Up Specialist
-
RSA:
Innkjøper - RSA Deler og tilbehør
-
Werksta Norge AS:
Regionleder
-
Nellemann Machinery AS:
Verksmester/Driftssjef
-
Motor Forum Oslo:
Bilmekaniker
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Kristiansand
-
RSA BIL Oslo:
Produksjonsleder - RSA BIL Oslo
-
Bilia Norge AS:
Business Controller, Region JLR & Outlet
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA BIL Kristiansand
-
RSA Bil Arendal:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Arendal
-
Team Verksted AS:
Varebil og lastebil mekaniker
-
Team Verksted AS:
Lakkerer Trondheim
-
Bertel O. Steen Lastebil og Buss AS:
Mekaniker
-
Hagen Bil AS:
Delemedarbeider
-
BEMA AS:
Ordre og kundeservicemedarbeider / lagermedarbeider
-
Motorpool Handel AS:
Regnskaps- og økonomimedarbeider
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
Lufta er for alle
Både Audi og Mercedes har droppet ståltaket på sine fireseters cabrioleter. Men kan det forsvares å kjøpe takløst i premiumklassen? Vi tok med oss nykommer E-Klasse og Audi A5 på test langs kysten.
Retrobølgen kommer alltid tilbake - og fireseters cabriolet høres jo fristende ut.
Endelig kan man ta med seg barnebarna eller et vennepar ut for å kjøre takløst i det fine været…
I mange tilfeller blir det nok med den ene gangen. All erfaring tilsier nemlig at det slett ikke er behagelig å sitte bak i en cabriolet, selv om den er utstyrt med fire seter.
For det første er det slett ikke like vindstille som for den som sitter i ly av frontruta.
Dessuten har de fleste cabrioleter en vinkel på baksetet som sjelden er behagelig, fordi man må få plass til taket, uten at det skal gå for mye ut over bagasjeplassen.
Dette gjelder også for bilene i vår test. Baksetene egner seg først og fremst for kortvokste barn, som sitter lavt og dermed mer skjermet, og som ikke har overdrevne krav til bakseteplassen.
Nå skal det imidlertid sies, at Mercedes E-Klasse cabriolet er den desidert mest behagelige fireseterscabben testteamet kan huske å ha sittet i baksetet i, når det kommer til vind.
Godt matchet
De to bilene i testen står godt til hverandre, begge er utstyrt med bensinturboer med henholdsvis 180 hester i A5 og 184 i E-Klasse. De har automatkasse og omtrent samme basispris.
Det er også biler som henvender seg til den samme kjøpergruppen, om vi ser bort fra de som har veldig klare preferanser på merke.
Felles for begge bilene er også stofftaket som kan manøvreres opp og ned i inntil 40 kilometer i timen, ingen av takene er spesielt raske, men godt nok i de aller fleste situasjoner.
Om du skulle finne på å ha med deg noe særlig på tur, har bilene også der klare fellestrekk. Med taket på har du absolutt bagasjeplass til en liten ferietur, men når taket skal av, spiser det godt av bagasjeplassen.
Denne testen ble først publisert i Bil nr 8/9-2010.
LES VIDERE: