-
Møller Bil Trondheim:
Audi Nybilselger
-
Norsk Scania:
Fleet Manager Demo
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Gulskogen
-
Norsk Scania:
Fleet Sales Manager
-
Norsk Scania:
Area Sales Manager
-
Team Verksted AS:
Mekaniker og lærling
-
Volkswagen Møller Bilfinans AS:
Regionsjef
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør for Werksta Hadeland
-
Møller Bil Trondheim:
Servicesjef
-
Møller Bil Hvam:
Markedssjef
-
AutoIn Bilskade AS:
Takstmann - Bærum
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter / Bilskadereparatør Oslo
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter/Teknisk leder – Alnabru
-
Werksta Norge AS:
Biloppretter/ Mekaniker for Werksta Nesbyen
-
Team Verksted AS:
Delelager/kundemottak
-
Møller Bil Tønsberg:
Servicemarkedssjef
-
Porsche Center Gardermoen:
Selger
-
Møller Bil Outlet Alnabru:
Salgsassistent
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Romerike
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Grorud
-
Møller Bil Jessheim:
Bruktbilsjef
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Alta
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Gol
-
Møller Bil Egersund:
Nybilselger
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Ayvens Norge AS:
Salgskonsulent
-
Dekkmesteren Holmlia:
Verkstedsmedarbeider
-
Dekkmesteren Holmlia:
Servicerådgiver/Kundemottaker
-
Bertel O. Steen Detalj AS:
Innkjøper Bruktbil
-
Bertel O. Steen Lørenskog AS :
Mekaniker/Tekniker
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
Lysere Light car
Fremdeles vet jeg ikke om Light Car i EDAG-sammenheng betyr LETT eller LYS. For den er og har begge deler. Dessuten er den smart.
Årets utgave er en bil som er spesielt designet for å være et bildelings-objekt.
Selv om man i dag bruker vanlige biler i bildelingsprosjekter, sier EDAG at egentlig burde man sette opp spesielle kriteriesett for slike biler.
Og nå er tiden for å gjøre det, bildeling blir stadig mer populært i europeiske storbyer.
- En slik bil, som skal brukes av mange forskjellige mennesker, og stor sett innenfor en ganske liten radius fra et sentrumsområde, må ha tre hoved-kvaliteter. Den må være praktisk, robust, og selvforklarende, sier Johannes Barckmann, sjefdesigner hos EDAG
Og fortsetter: - I forhold til en vanlig bil er det et par andre forhold man også bør ta hensyn til: for eksempel bør en slik bil kunne ses på som byens visittkort. Derfor må den ha ikoniske kvaliteter og være lett å kjenne igjen.
Praktisk
Med denne bilen har han omformet mye av det han snakker om i praksis. For eksempel er den 190 cm høy. Enkel å komme inn i og ut av.
Ingen fare for å dunke hodet i døråpningen her, nei. To store sidedører med enkle, skyvbare, ruter pluss to store dører bak, gir grei adgang til de to benkene med plass til tre personer hver.
Setene kan foldes slik at man får et bagasjevolum som etterhånden, når setene forsvinner, blir ganske formidabelt.
Barnevogn eller hele weekend-shoppingen pluss en tur på Ikea får plass. Og det i et interiør som består av materialer som er enkle å holde rene.
Polstringer og unødvendig pynt er helt fjernet, dette er ren industridesign på sitt beste. Og hvem kommer til å savne lett tilgjengelig avdeling for CD-plater i en bil man kanskje bruker 15 minutter nå og da?
Rundt bilen er støtfangerne fylt med Technogel, slik at vanlig smådulting ved parkering ikke medfører spor, verken hos deg eller den andre.
Fargekodet
Og, nå kommer vi til LYS, i støtfangerne og langs sidene kan felter vise opp tre forskjellige farger for å vise bilens status.
Gul, da lader den, grønn er den klar for leie og rød, da er den opptatt.
Tidligere generasjoner av Light Car har vært helt annerledes. De har sett ut som nydelige, blanke kullstykker, like svarte, men så plutselig dukket det opp lys under overflaten.
Signallys, kjørelys, eller rene dekorasjoner. Jeg syntes de var fantastiske, men mest som skulpturer.
Det er vel ingen grunn til å nevne at årets utgave er 100 prosent plug-in elektrisk? Og at man har lagt stor vekt på å gjøre den enkel å betjene. Gass, brems og ratt, det eneste du har ellers er retningsviseren.
Fjernlys i en storby? Glem det. Og viskeren kommer automatisk på. Det ene sentral-instrumentet er like enkelt.