-
Møller Bil Skadesenter Orkdal:
Biloppretter/Lakkerer
-
Viking Kontroll AS:
Leder drift og utvikling
-
RøhneSelmer AS:
Innkjøps og kvalitetsansvarlig
-
Bilia Insignia:
Teamleder Verksted, Insignia
-
Autoplan AS:
Salgssjef
-
Alt i Alt AS:
Bilmekaniker / Stedfortreder for Teknisk leder
-
Alt i Alt AS:
Teknisk Leder
-
Sekkingstad Bil AS:
Faglært bilmekaniker
-
RSA Bil Romerike:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Romerike
-
BilXtra Skøyen AS avd Asker:
Bilmekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Nybilkoordinator
-
Frydenbø Bil Ålesund AS:
Bilmekaniker
-
Bilia Xpeng:
Servicesjef, Xpeng Drammen
-
RøhneSelmer AS:
Mekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Servicerådgiver
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger - RSA Bil Arendal
-
Bertel O. Steen AS:
Produkt- og ordrekoordinator
-
RSA Bil Oslo:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Oslo
-
Norwegian Mobility Group AS:
Leder for serviceskolen
-
Subaru Norge AS:
Teknisk Trener & Teknisk Support
-
RSA Bil Forus:
Bilmekaniker
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
RSA:
Forhandlerkonsulent - RSA Deler og Tilbehør
-
Bilia Norge AS:
Salgsleder, Mini Skøyen
-
Toyota Haugesund AS:
Salgssjef
-
Bilbutikk1 as Avd Ås:
Kundemottaker / Delelagermedarbeider
-
Sulland Lier:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS, Avdeling Voss:
Mekaniker tyngre- og lette kjøretøy
Alternativ Ferrari
Da Ferrari lanserte sin GTC Lusso i Genève i mars, hadde den V12-motor under det lange panseret. Nå kommer et nytt alternativ.
GTC Lusso er jo bare et halvt år gammel, men det var egentlig en overdrivelse å kalle den ny den gang. Navneskifte og facelift hadde passet bedre, for det ligger mye Ferrari FF i denne bilen.
I Genève ble den presentert med Ferraris velkjente V12-motor, men selv verdensberømte italienske sportsbilprodusenter må tenke utslipp, så nå kommer den i ny utgave som er «snillere» mot miljøet. Skjønt det er ikke Ferrari som skal redde planeten vår.
Som T-en i betegnelsen antyder har GTC Lusso T fått pustehjelp. Motoren er den samme som ble innført i 488 GTB – en 3,9-liters V8 turbo.
I Ferraris fireseter yter den 610 hestekrefter ved 7500 omdreininger, 50 mindre enn V12-utgaven.
Til gjengjeld har den et dreiemoment på 760 Newtonmeter i området 3000-5250 omdreininger der V12-eren må opp i 5750 omdreininger for å hente frem sine 697 Nm.
Her er det nok helt bevisst at Ferrari holder litt tilbake på effekt for at V8-en ikke skal mose V12-en. I 488 GTB henter de ut 670 hester av samme motor.
Nå er du sikkert spent på hvor raskt du kommer deg til hundre, og hvor fort den går på en lang flystripe. Fasiten er 3,5 sekunder og 320 km/t. V12-utgaven gjør det en tidel kjappere og 15 km/t fortere.
Og hva så med forbruk og utslipp? Mens V12-eren har et snittforbruk på 1,5 liter på mila klarer den 8-sylidrede seg med 1,16 liter. Omregnet til CO2 per kilometer tilsvarer det en reduksjon fra 350 gram til 265 – en nedgang på 24 %.