-
Autoinnkjøp AS Trollåsen:
Kommersiell leder/Partnerkandidat
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Møller Bil Minde:
Salgssjef Audi
-
Frydenbø Bil:
Servicemarkedssjef Volkswagen og Skoda
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Møller Bil Oslo Vest:
Markedssjef
-
Hyre AS:
Head of Reparations
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Møller Bil Gran:
Daglig leder
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Brennes Auto AS:
Servicemarkedssjef
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
RSA Bil Oslo:
Produksjonsleder - RSA Bil Oslo
-
RSA:
Store Manager BYD - RSA Bil Oslo
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
Knoks Bildeler AS:
Mekaniker
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
-
MyCar Stavanger:
Salgssjef
Fiat 500L
Forholdsvis rommelige, og med små motorer – den minste har 0,9 liters volum og to sylindere – denne duellen kunne like gjerne hatt tittelen "mye bil for pengene".
- Innledning
Den italienske testdeltakeren viser seg frem med en rommelig kupé. Spesielt baksetepassasjerene nyter godt av å sitte høyt, og med god beinplass. Med forsetet i normalposisjon er det hele fem cm bedre beinplass i baksetet her enn i Rapid.
Førermiljøet er en smule uoversiktlig, for eksempel er det vanskelig å lese speedometeret, og det er umulig å se hendelen for cruisekontrollen under kjøring. Hardplast er det dominerende materialet, og det visuelle inntrykket er at dette virker litt billig – også fordi det ikke er spesielt bra finish.
Gulvet i bagasjerommet kan plasseres i to høyder. Vi finner ellers en del smarte løsninger, men gjennomføringen av dem er ikke alltid like god. Et eksempel er det delte baksetet. Når halvparten av det legges ned i kombinasjon med å legge ned seteryggen foran – for å få plass til lange gjenstander – gir det kun én passasjerplass bak. Hos konkurrenter som f. eks Ford B-Max er setet delt slik at det blir plass til to passasjerer bak.
Sofistikerte førerstøttesystemer mangler, som sagt, men to detaljer bidrar likevel til at 500L vinner øvelsen «Utstyr», nemlig varmetråder i frontruta og to-sone klimaanlegg. Vi skal heller ikke glemme City-styring – med et trykk på en knapp blir den lettere på rattet, men forskjellen er ikke veldig stor fra normalstyringen.
Det er også fint at DAB-radio er på plass – målgruppen for denne bilen er i ferd med å trykke NRK P1+ til sitt bryst.
Bilens kjøreegenskaper ligger på det jevne, verken mer eller mindre. Den byr ikke på utfordrende kjøredynamikk. Hjuloppheng og fjæring jobber greit så lenge underlaget ikke er alt for rufsete, og girskiftet har ikke den elegante fastheten som vi ofte finner i dyrere biler. Dvaskt girskift, sier den frittalende halvparten av testlaget.
Det mest plagsomme under kjøringen er likevel støynivået fra motoren – under akselerasjon dukker det opp visse minner om gamle totakts båtmotorer. Motoren har et beskjedent dreiemoment. 145 newtonmeter er ikke mye å trekke med når du møter motbakkene på veien til hytta. Hvis moment er viktig for deg, må du velge dieselmotoren som koster 30.000 kroner mer.
Vi gjør samme erfaring her med den lille 0,9-literen som under andre testkjøringer vi har gjort med små motorer: Så fort du ber hestene om ekstra innsats for å holde tempoet oppe når veiene blir kuperte og svingete, må hestene ha mye å drikke. Vår Fiat endte på et testforbruk på ubeskjedne 0,78 liter/mil, hele 62 prosent høyere enn fabrikkens oppgitte forbruk ved blandet kjøring.
LES VIDERE:
- Innledning
- Skoda Rapid Spaceback
- Fiat 500L
- Vårt valg
- Testvurdering og poeng Skoda Rapid Spaceback
- Testvurdering og poeng Fiat 500L