-
Autoinnkjøp AS Trollåsen:
Kommersiell leder/Partnerkandidat
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Møller Bil Minde:
Salgssjef Audi
-
Frydenbø Bil:
Servicemarkedssjef Volkswagen og Skoda
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Møller Bil Oslo Vest:
Markedssjef
-
Hyre AS:
Head of Reparations
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Møller Bil Gran:
Daglig leder
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Brennes Auto AS:
Servicemarkedssjef
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
RSA Bil Oslo:
Produksjonsleder - RSA Bil Oslo
-
RSA:
Store Manager BYD - RSA Bil Oslo
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
Knoks Bildeler AS:
Mekaniker
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
-
MyCar Stavanger:
Salgssjef
Koreanske C-momenter - del 2
To koreanske biler stiller til start i denne testen. Begge er stasjonsvogner i kompaktklassen – det såkalte C-segmentet – og begge har navn som begynner på C.
- Del 1
På veien
Cruze er motorisert med samme maskineri som i Opel Astra som vi har kjørt i test på annet sted i bladet, nemlig en 1,4-liters turbomotor med 140 hester. Den kan vise til fine akselerasjonstall fra stillestående.
Men hvis du vil ha kjapp reaksjon under mellomakselerasjon ute på landeveien må du sjalte ned til femte- eller fjerdegir. Sjettegiret har nemlig forholdsvis høy utveksling – et vanlig grep for å senke turtallet og derved redusere forbruket ved langkjøring.
Vår Cee’d har litt større slagvolum, men litt mindre muskler. Den største forskjellen mellom de to motorene er at 1,6-literen i Cee’d er en konvensjonell inn-sprøytningsmotor, den har altså ikke turbo.
I praksis gir det seg utslag i at den – i kombinasjon med automatgir – har noe tregere akselerasjon. Nærmere bestemt trenger den 1,6 sekunder mer fra stillestående til hundre.
Hjulopphenget og fjæringsoppsettet på Cruze heller mot den stive siden, det vil si at Cruze fremstår med en smule skarpere kjøredynamikk enn Cee’d.
Likevel går ikke dette i særlig grad ut over komforten, så begge bilene får fullt ut godkjent når det gjelder komfort, men med Cee’d alt i alt et hakk bedre når vi vurderer både sitte- og kjørekomfort.
Styreresponsen er ikke utpreget kontant i Cruze – men den kan heller ikke kalles dvask. Med andre ord kan vi si at styringen er «helt grei».
Det samme kan vi si om styrefølelsen i Cee’d, men her er den store fordelen at en knapp på rattet gir tre valgmuligheter: Normal, Komfort og Sport. Velger du sistnevnte innstilling får du en merkbart mer kontant styrerespons.
Pris og utstyr
Prisene på våre to testbiler må ses i lys av at Cee’d har automatgir, mens Cruze har manuell kasse. Det var ikke mulig å skaffe helt identiske oppsett på de to bilene, så da prioriterte vi sammenlignbare hestekrefter.
I basisutgave, med denne aktuelle motoren, er Cruze drøyt 20.000 kroner dyrere enn Cee’d. Med testbilenes konkrete utstyr, og kompensert for automatgir til 26.000 kroner, vil Cee’d havne i underkant av 300.000 kroner, det vil si ca 12.000 kroner høyere enn Cruze.
Blant detaljene som gir Cee’d et overtak i øvelsen «utstyr», finner vi blant annet adaptivt lys og filskiftevarsler.
Begge bilene er utstyrt med navigasjon og ryggekamera, to detaljer som oftere er å finne som standardutstyr på koreanske biler enn på europeiske.
LES VIDERE:
- Del 1
- Del 2
- Vårt valg
- Testvurdering og poeng Chevrolet Cruze
- Testvurdering og poeng Kia Cee'd