Fransk lov: Alkomåler i alle biler

I alle biler som kjører i Frankrike blir det påbudt med en alkomåler. Ingen skal lengre unnskylde seg med at de ikke viste hvor høy promille de hadde. Ordningen gjelder også for utlendinger.

Publisert Sist oppdatert

Etter 1. juli i år må alle bilførere i Frankrike ha en alkomåler (éthylotest) tilgjengelig i bilen. Ingen skal lenger kunne forsvare seg med at de ikke forstod hvor høy promille de hadde.

Fra 1. november blir det bot om man ikke har utstyret tilgjengelig i bilen. Påbudet gjelder også utenlandske biler i Frankrike.

Utstyret selges på alle apotek og ved grenseoverganger, etter hvert skal de også selges alle steder der man selger sigaretter. Prisen er på et par euro.

President Sarkozy har innført en rekke tiltak for å redusere promillekjøring, og det har ført til en kraftig nedgang i antall alkoholrelaterte ulykker på franske veier. Promillegrensen i Frankrike er senket til 0,5.

Det er innført et stort antall politikontroller døgnet rundt. Resultatet er at alkoholforbruket i Frankrike er gått kraftig ned – med det resultatet av vinbøndene ikke får solgt all sin vin.

Promille er årsak til 31 prosent av dødsulykkene i Frankrike. Til sammenligning er tallene 17 prosent hos engelskmennene (som har en promillegrense på 0,8!) og 10 prosent hos tyskerne.

PS! Den skremmende boten for å bli stoppet uten alkotester i bilen, er på hele 11 euro.

Powered by Labrador CMS