28 kjemper om Årets bil i Europa

Europeiske biler er i overvekt når juryen som skal kåre Årets bil i Europa skal redusere antall kandidater fra 28 til 7. Det er 58 motorjournalister fra 22 land (Rune Korsvoll i Motor er eneste norske) som fram til midten av oktober skal stemme ut bilene som ikke får være med i finalen. Det blir med 7 biler i finalen.

Publisert Sist oppdatert

Det er i år ingen klar favoritt til Årets bil i Europa. Kandidatene spenner alt fra Mercedes nye S-klasse og Lexus GS til nye minibiler som VW Fox, de eneggede trillingene Toyota Aygo, Peugeot 107 og Citroen C1 samt Peugeot 1007. Om noen savner Volvo C70, er årsaken at bilen ikke lanseres i nok land for at den skal være kandidat i år. Interessant er det at Ford og Audi ikke har med en eneste kandidat – ei heller Honda, Subaru, Saab eller Skoda

Mange hevder at Peugeot 1007 må finne seg i å være den største favoritten, men i kampen om Årets bil skal man aldri undervurdere italienske biler – og i år er det Fiat Croma og Alfa 159.

Vinner av Årets bil i Europa blir offentliggjort i november.

Dette er kandidatene (med linker til omtaler på BilNorge.no):

PS! Vil du ha et ord med i laget?

Neste uke starter Bil og BilNorge i samarbeid med Dagbladet og dagbladet.no vår egen private Årets bil avstemning hvor vi stiller med flotte premier. Følg med!

Powered by Labrador CMS