-
Storebrand:
Biltekniske konsulenter/takstmann
-
Møller Bil Hvam:
Daglig leder
-
Werksta:
Verkstedleder
-
Møller Bil Orkdal:
Bruktbilsjef
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
Gumpens Auto Grenland:
Daglig leder
-
Gumpens Auto Grenland:
Biloppretter
-
Team Verksted AS:
Karosseriavdelingen
-
Team Verksted AS:
Industrimekaniker
-
Berg Auto AS:
Team leder / Garanti behandler og Bilmekaniker med fagbrev
-
Tryg:
Salgssjef
-
Møller Bil Skadesenter Langhus:
Bilskadereparatør
-
Motor Forum AS, Larvik:
Daglig leder
-
Bilia X:
Servicemarkedssjef, Xpeng Høvik
-
Bilia X:
Delelageransvarlig, Xpeng Lørenskog
-
Bilia X:
Regionsjef, Servicemarked Bilia X
-
Tønsberg Autoservice AS:
Bilmekaniker
-
Møller Bil Ganddal:
Nybilselger
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS, Avdeling Voss:
Mekaniker tyngre- og lette kjøretøy
-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Erik Arnesen Helsfyr:
Bilmekaniker
-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
Autoringen AS:
Selger – Autoringen
-
Autoringen AS:
Auksjonsstøtte - Autoringen
-
Bil i Nord:
Volvo-mekaniker
-
Bilforlaget AS:
Vaktsjef/journalist
-
Jæger Automobil AS:
Bilskadetakserer
Luftig toseter
Et fly som tar av vertikalt og ikke slipper ut eksos? Mange brikker faller på plass om teamet bak Lilium Jet får realisert sine planer.
Dette er heldigvis ikke nok en bil som også kan fly. Denne maskinen har ingen tanker om å bevege seg på landevei.
Snarere tvert imot, den trenger ikke en gang antydning til flystripe for å lette og lande. En flate med en diameter på 15-20 meter er tilstrekkelig. Med vendbare jetmotorer letter og lander den vertikalt, som et helikopter.
Det lille flyet skal styres med avanserte datasystemer slik at man bare trenger sport-pilot-lisens – rundt 20 timers trening. Det har to seter, og en maks take-off vekt på 600 kg gir mulighet for 200 kg nyttelast.
Høy sikkerhet
Det kan virke uansvarlig å la noen fly med så begrenset opplæring, men Lilium Jet er konstruert for å være vesentlig tryggere enn et helikopter takket være motorer som går på strøm og computerstyrte funksjoner for automatisk take-off og landing.
Crusing speed er 300 km/t og maks hastigheten 400 km/t. Motoren har en effekt på 435 hk, og den potensielle rekkevidden er oppgitt til 500 kilometer. Vi får håpe den er mer realistisk enn NEDC-syklusen som benyttes for elbiler.
– Målet vårt er å utvikle et fly som kan brukes i hverdagen, sier Daniel Wiegand, daglig leder og en av de fire grunnleggerne bak selskapet. – Vi går for et fly som kan lette og lande vertikalt for å unngå kompleks og kostbar infrastruktur som en flyplass.
Tysk ingeniørkunst
Lilium Jet utvikles i Bayern av en gruppe romfartsingeniører og produktdesignere utdannet ved det tekniske universitetet i München. Selskapet ble etablert i 2015.
Med støtte fra EU og European Space Agencys inkubasjonssenter i Bayern, har de som mål å utvikle «det mest avanserte personlige luftfartøy verden noensinne har sett».
Hittil har selskapet testet sin teknologi via at antall prototyper. Men de har ambisiøse planer og sier de skal ha en full-size prototyp klar for testing i 2017. De håper videre å ha den endelige modellen sertifisert og klar for salg i 2018.
Eneste antydning de gir med hensyn til pris er at Lilium Jet blir «vesentlig rimeligere enn konvensjonelle fly i tilsvarende format, både i innkjøp og i bruk.