-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør for Werksta Hadeland
-
Møller Bil Trondheim:
Servicesjef
-
Møller Bil Hvam:
Markedssjef
-
AutoIn Bilskade AS:
Takstmann - Bærum
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter / Bilskadereparatør Oslo
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter/Teknisk leder – Alnabru
-
Werksta Norge AS:
Biloppretter/ Mekaniker for Werksta Nesbyen
-
Team Verksted AS:
Delelager/kundemottak
-
Møller Bil Tønsberg:
Servicemarkedssjef
-
Porsche Center Gardermoen:
Selger
-
Møller Bil Outlet Alnabru:
Salgsassistent
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Romerike
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Grorud
-
Møller Bil Jessheim:
Bruktbilsjef
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Alta
-
Harald A. Møller AS:
Serviceingeniør
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Gol
-
Møller Bil Egersund:
Nybilselger
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Ayvens Norge AS:
Salgskonsulent
-
Dekkmesteren Holmlia:
Verkstedsmedarbeider
-
Dekkmesteren Holmlia:
Servicerådgiver/Kundemottaker
-
Bertel O. Steen Detalj AS:
Innkjøper Bruktbil
-
Møller Bil Oslo Vest:
Produksjonsleder
-
Bertel O. Steen Lørenskog AS :
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Oslo Vest:
Bilglassmontør
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
Nytt liv for gamle dekk
Fra neste år kan utslitte norske bildekk bli forvandlet til kunstgress og asfalt. En ny gjenvinningsfabrikk står klar i Trollhättan om få måneder.
Det er miljø- og gjenvinningsselskapet Ragn-Sells som bygger nytt i Sverige for å produsere granulat og pulver av gamle bildekk.
– Fabrikken skal etter planen settes i drift fra nyttår og vil kunne ta imot 30 000 tonn dekk årlig fra Sverige og Norge, sier Pål Hansen, driftsdirektør i Ragn-Sells.
Granulering betyr at grovkvernet dekkmasse viderebehandles til finere partikkelstørrelser. Gummigranulat benyttes blant annet i kunstgressbaner og som tilslag i asfalt.
– Bruken av finkvernet granulat i asfalt er velkjent fra USA og Canada og har etter hvert begynt å komme i Europa. Også i Skandinavia er det planer for å legge gummiasfalt i stor skala, og det er spennende at norske dekk snart kan inngå i dette, sier Hansen.
Gummiasfalt
Gummiasfalt trenger noe sjeldnere vedlikehold enn tradisjonell asfalt og kan gi raskere is- og snøfri veibane etter vinteren. Samtidig reduseres trafikkstøyen. Både i Sverige og Norge er det allerede lagt prøvestrekninger med gummiasfalt.
– Men foreløpig er det gummigranulat i kunstgressbaner som er det største bruksområdet for gjenvinning av gamle bildekk. Bare til de banene som bygges i Norge ville vi trengt tredjeparten av alle gamle dekk som kastes her i landet.
Bildekk samles inn fra 3500 bilverksteder, bensinstasjoner og andre hentesteder rundt omkring i hele Norge. Dekk fra de tre nordligste fylkene fraktes til Kjøpsvik i Nordland og behandles der. Resten transporteres til Ragn-Sells hovedanlegg i Bamble i Telemark.
– Totalt samles det inn rundt 50 000 tonn årlig, eller nesten fem millioner dekk. Returandelen er så godt som hundre prosent, sier Pål Hansen.
Bransjeansvar
Ragn-Sells har på oppdrag fra Norsk Dekkretur AS hatt jobben med å samle inn norske bildekk siden 2000. Kontrakten er nettopp fornyet med ytterligere fem år.
Bak Norsk Dekkretur står dekk- og bilimportørene, som gjennom en avtale med Miljøverndepartementet har forpliktet seg til å ta hånd om alle dekk som kasseres her i landet. Mesteparten kvernes til dekk-klipp.
– Halvparten av massen brukes som dreneringslag til overdekking av nedlagte avfallsdeponier, veikonstruksjoner, støyvoller, oppbygging av trav- og ridebaner og annet konstruksjonsarbeid, sier daglig leder Hroar Braathen.
Drøyt 20 prosent av dekkmassen benyttes til energi, som erstatning for kull. For eksempel brukes alle innsamlede dekk i Nord-Norge som brensel ved Norcems sementfabrikk i Kjøpsvik.
– Innen gjenvinning foregår det mye spennende på forsknings- og utviklingssiden. Materialet som kan utvinnes blir stadig finere og får flere bruksområder. Om noen år kan vi kanskje oppnå gummikvaliteter som gjør det mulig å lage nye dekk av de gamle, sier Braathen.