-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Erik Arnesen Helsfyr:
Bilmekaniker
-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
Møller Bil Fellesfunksjoner avd. Logistikk:
Takserer brukte biler
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Mekaniker
-
Møller Bil Sandefjord:
Serviceleder / Kundemottaker
-
Møller Bil Outlet Alnabru:
Logistikkmedarbeider
-
Autoringen AS:
Selger – Autoringen
-
Autoringen AS:
Auksjonsstøtte - Autoringen
-
AutoMester AS:
Kjedekonsulent
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Kristiansand
-
Team Verksted AS:
Delelagersjef Team Verksted Ålesund
-
DNB Bank ASA Norway Branch:
Sales Manager - Vestfold, Telemark/Buskerud
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør / Oppretter
-
Man Truck & Bus Norge AS:
Selger lastebil
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Mekaniker
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Moss To-Takt AS:
Bilmekaniker / tekniker
-
Møller Bil Skadesenter Asker og Bærum:
Bilmekaniker/tekniker
-
Autoringen Ski AS:
Plassjef – Autoringen Ski
-
Toyota Bilia AS:
Regionsjef Servicemarked
-
Premium Cars Stor-Oslo AS:
Tekniker for Zeekr
-
Mobile Åsane AS:
Servicemarkedssjef
-
Autoringen Oslo AS:
Bilkonsulent
-
Bilia X:
Driftsleder, Xpeng Høvik
-
Bil i Nord:
Volvo-mekaniker
-
Bilforlaget AS:
Vaktsjef/journalist
-
Jæger Automobil AS:
Bilskadetakserer
Gartel lager bil på OMS
Laurence Gartel er godt i gang med sitt Mini-prosjekt på Oslo Motor Show.
Helt siden det ble kjent at Laurence Gartel skulle komme til Oslo Motor Show for å dekorere en bil live på utstillingen, har både arrangør og publikum vært spent på hva resultatet kom til å bli.
Den ferdige bilen får vi ikke se før i morgen, men vi tok en tur innom Gartel for å se på fremgangen.
- Du har tidligere sagt at alle biler prater til deg – de forteller deg hva de vil bli. Hva fortalte Minien deg?
- Den vil være gæren! Det er det den fortalte meg. Den vil være gæren, men harmonisk – så det er det vi prøver å oppnå.
- Det kommer til å bli et kaos – men vi skal få harmoni i det.
Gartel har vært opptatt av biler i mange tiår, noe som symboliseres i biler brukt i verkene hans helt tilbake til 80-tallet.
- Se på denne her, sier Gartel og peker på en magasinforside fra 1981.
- Allerede da drev jeg med biler.
- Men den første faktiske bilen du dekorerte var Teslaen?
- Det stemmer. Det var i 2010, og siden jeg sees på som «den digitale kunstens far», og Tesla hadde laget en digital bil, så det var jo en perfekt match!
- Hvor mange biler har du dekorert siden da?
- 50! Eller – denne Minien er vel nummer 49, faktisk.
- Har du jobbet med en Mini før?
- Nei, dette er første gang! Jeg har jobbet på mange Mercedeser, for eksempel – men aldri en Mini. Det betyr at vi kan gjøre ting litt annerledes.
- Det er jo en veldig kul bil, som vi skal gjøre kulere.
- Du visste på forhånd at det var en Mini du skulle jobbe på her. Hvor mye av designen din var bestemt før du kom hit?
- Alle mønstre og vinyler hadde jeg laget på forhånd. Men hvordan disse skal legges på blir litt til under prosessen, så alt er fortsatt litt flytende.
- Fortell litt om teknikkene dine bak disse mønstrene.
- Vel, tilbake i 2005 fikk jeg oppdrag i å jobbe med en Bollywood-film, og i forbindelse med den fikk jeg laget en spesialdesignet programvare som kun jeg bruker. Denne har Adobe prøvd å kjøpe av meg i mange år, men jeg er ikke interessert i å selge.
- Man kunne helt sikkert laget lignende mønstre i Photoshop også, men måten jeg gjør det på og oppløsningen vi får til slutt er helt unik for den programvaren jeg har.
- Der kan jeg mate inn bilder jeg har tatt eller andre mønstre, og få noe helt nytt ut.
- Skal hele bilen dekoreres nå, eller lar du tak og felger være, for eksempel?
- De svarte detaljene gir en fin kontrast til designen min, så det lar jeg være – men det er mulig jeg tar felgene likevel. Vi får se.
- Hvordan har mottakelsen vært her på utstillingen?
- Det er veldig moro å stå her sammen med andre kunstnere, andre flinke kunstnere, som gjør noe helt annet enn det jeg driver med.
- Folk som kommer forbi er nysgjerrig. Særlig de minste lurer på hva dette er for noe – og det liker jeg. For når barna stopper, må de voksne stoppe. Det fungerer ikke motsatt vei, smiler Gartel.
- Dere har bare tre dager på dere til å få ferdig bilen. Er dere i rute?
- Vi ligger veldig godt an til å bli ferdig til i morgen.
Minien til Laurence Gartel kan sees i hall D på Oslo Motor Show hele helgen.
BilNorge.no er til stede på Oslo Motor Show, og alle våre saker herfra finner du her!