-
Electric byMEDHUS AS:
Detailer / Bilklargjører
-
RSA BIL Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Autoringen AS:
Key Account Manager
-
RSA BIL Drammen:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Drammen
-
Sulland Bil Drammen:
Daglig Leder
-
Mobile AS:
Forhandlerutvikler servicemarked
-
Mobile AS:
Ambulerende kundemottager
-
RN Norge:
Warranty Specialist
-
RSA Bil Trondheim:
Bilselger - RSA Bil Trondheim
-
RSA Bil:
Mekaniker/tekniker - RSA BIL Trondheim
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
RSA BIL Kristiansand:
Servicerådgiver - RSA BIL Kristiansand
-
Motor Forum AS, Oslo:
Mekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo, Ryen Bruktbil:
Selger
-
RøhneSelmer AS:
Nybilselger – Privat og Næring
-
Bertel O. Steen Tønsberg:
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Skadesenter Orkdal:
Biloppretter/Lakkerer
-
Viking Kontroll AS:
Leder drift og utvikling
-
Alt i Alt AS:
Bilmekaniker / Stedfortreder for Teknisk leder
-
Alt i Alt AS:
Teknisk Leder
-
Sekkingstad Bil AS:
Faglært bilmekaniker
-
RSA Bil Romerike:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Romerike
-
BilXtra Skøyen AS avd Asker:
Bilmekaniker
-
Subaru Norge AS:
Teknisk Trener & Teknisk Support
-
RøhneSelmer AS:
Nybilkoordinator
-
Frydenbø Bil Ålesund AS:
Bilmekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Mekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Servicerådgiver
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger - RSA Bil Arendal
-
RSA Bil Oslo:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Oslo
-
Norwegian Mobility Group AS:
Leder for serviceskolen
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
RSA:
Forhandlerkonsulent - RSA Deler og Tilbehør
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
To mot en
Porsche Macan kjører uforskammet bra, og det kan kanskje virke som feig match å sette den opp mot nylig ansiktsløftede BMW X3. Men bildet er mer nyansert enn det kan se ut som.
Først publisert i Bil 8/9-2014.
For å ta det første først: Ja, det er en Porsche-SUV det er snakk om. Og ja, den har dieselmotor. Elefanten i rommet er herved geleidet mot første (og største) utgangsdør. Men man skal ikke undervurdere Macan.
Porsches siste tilskudd på modellstammen er nemlig ikke noe halvhjertet forsøk. En SUV med 911-gener høres kanskje for godt ut til å være sant, men faktum er at dette er det nærmeste SUV-verden har kommet en faktisk sportsbil.
Porsche har god erfaring med store SUV-er. Det er faktisk tolv år siden Cayenne først kom på markedet. Men uansett hvor god den har vært, er den fortsatt en bil med høyt tyngdepunkt og stort fotavtrykk.
Og da smetter Macan inn som kompromisset mellom stor-SUV-en og sportsbilen. Den ene i familien vil ha praktisk familiebil, den andre en sprek sportsbil – da er det ikke umulig at begge kan enes om Macan.
For så godt kjører den. De som er vant med SUV-er vil få hakeslepp av veigrepet og kjøreegenskapene til Macan. De som er vant med 911 vil nok kanskje få sine SUV-fordommer knust.
Macan skal være to biler i én.
Diesel er diesel
Men la det samtidig være klinkende klart at dette ikke er motoren for sportslig lyst og glede. Visst er det en god dieselmotor. 211-hesteren er en nedtrimmet «Norges-utgave» av 3-literen vi kjenner fra andre Porsche- og Audi-modeller. Seks sylindre gir en myk tomgangsopplevelse, og samtidig et avdempet lydbilde med lite dieselpreg. Fartsressursene er det lite å si på.
Men turtelleren har rødmerking på diesel-sedvanlige 4.500 omdreininger, og med automatgirkassen i manuell modus merkes det fort når turtallet når maksgrensa. Da stopper draget helt opp, og man havner i et slags mellomgirs-vakuum før neste trinn klikker inn.
Da er det greit å vite at girkassa er en fryd i automatmodus. To clutcher og snedig programvare gjør at den er flink til å forutse neste gir – enten man skal ned eller opp. De fleste girkasser i dag girer raskt opp, det er på nedgiring man merker den store forskjellen. Her utmerker Porsche seg positivt.
LES VIDERE:
- Del 2
- Vårt valg
- Testvurdering og poeng Porsche Macan
- Testvurdering og poeng BMW X3