Toyota røper fremtid

Toyota vil være med på elbil-galloppen. En kompakt bil skal lanseres tidlig neste decennium.

Publisert Sist oppdatert

Det var Toyotas toppsjef, Katsuaki Watanabe, som avslørte dette på et møte i slutten av august. Han sier Toyota gjør dette sa flere bilprodusenter kommer på markedet med elbiler i løpet av de nærmeste årene. For Toyotas del er det snakk om en småbil, først og fremst beregnet på pendlertrafikk, og da kan kanskje iQ være et egnet utgangspunkt?

HER ER IQ PÅ TEST

Samtidig avslørte Watanabe at Toyota fremskynder lanseringen av sin plugg-inn hybrid basert på Prius. Opprinnelig skulle denne komme på markedet i begrenset skala til spesielle flåteprosjekter fra 2010, men nå er disse fremskyndet til neste år.

LES MER OM PLUGG-INN HER

Toyota-sjefen røpet også at selskapet skal presentere to nye hybrider på Detroit-utstillingen i januar 2009. Den ene er neste generasjon Prius mens den andre er en helt ny Lexus-modell. Batteriproduksjonen til hybridbiler trappes opp, og i 2010 skal det produseres en million slike for bruk i Toyotas hybridbiler.

Hovedtema på Toyota Business Strategy Meeting var imidlertid den tøffe situasjonen bilbransjen for tiden opplever. Toyota har skrudd ned sitt globale salgsmål med 700.000 biler for 2009. Likevel er målet å selge hele 9,7 millioner enheter. For Europas del er målet 1,3 millioner biler – 150.000 færre enn opprinnelig planlagt.

Slik ser Carparazzi for seg at neste Prius skal se ut (bildene er datamanipulert):

Powered by Labrador CMS