-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
Bil i Nord:
Volvo-mekaniker
-
Møller Bil Sandefjord:
Bruktbilselger
-
HTS Packline AS:
Senior salgsrådgiver
-
Møller Bil Etterstad:
Markedssjef
-
Bilia Norge AS:
Periodisk kjøretøykontrollør, (PKK) BMW Drammen
-
Bilia Norge AS:
Bilmekaniker, BMW Skøyen
-
Team Verksted AS:
Mekaniker
-
Porsche Center Bergen:
Tekniker
-
Team Verksted AS:
Mekaniker
-
Premium Cars Stor-Oslo:
Selger
-
Bertel O. Steen Asker & Bærum:
Mekaniker
-
DRIVE Mobility AS:
Daglig leder
-
RøhneSelmer AS:
Mekaniker
-
Møller Bil Oslo Vest:
Produksjonsleder
-
Opplysningsrådet for Veitrafikken:
Administrerende direktør
-
Autoria Bil AS avdeling Ski:
Bilselger
-
Martiniussens Bilservice AS:
Teknisk kontrollør - Fredrikstad
-
Bilforlaget AS:
Vaktsjef/journalist
-
BilXtra Skøyen as avd Drammen:
Faglært Bilmekaniker
-
Billakkspesialisten AS:
Salgsrepresentant / Tekniker
-
Berg Auto AS:
PKK-kontrollør i Bærum
-
Møller Bil Skadesenter Bergen:
Bilskadereparatør, bilmekaniker, billakkerer
-
Birger N. Haug Oslo:
Nybilselger
-
Toyota Bilia AS:
Salgssjef
-
Jæger Automobil AS:
Bilskadetakserer
Porsche med drift på fire
På Paris-utstillingen utvider Porsche 911-familien med fire nye medlemmer. Her får du møte dem.
Nå vil ikke jeg påstå at Porsche 911 er den ideelle vinterbilen, men den blir i alle fall vesentlig bedre med firehjulsdrift enn når den bare skyver på bakhjulene.
Nå lanseres nye 911 (991) Carrera 4 og Carrera 4S i to karosseriformer, som coupé og cabriolet. PTM, Porsche Traction Management, er navnet på det aktive systemet som fordeler kreftene mellom de fire hjulene etter behov.
I utgangspunktet leveres det meste av krefter til bakhjulene for å opprettholde den karakteristiske Porsche-dynamikken. Men når veien blir våt eller iset sørger systemet for å fordele kreftene dit de kan utnyttes mest effektivt for maksimalt grep.
Basisoppskriften er selvsagt den samme som for 911-modellene med bakhjulsdrift – det lette karosseriet og det sportslige hjulopphenget, motoren og girkassene er identiske. De eneste forskjeller er endringene som er foretatt i forbindelse med firehjulsdriften.
De nye modellene bruker vesentlig mindre drivstoff enn forgjengerne (997), inntil 16 prosent, ikke minst takket være en vektreduksjon på opptil 65 kg.
Utseendemessig skiller AWD-modellene seg ut på en ekstra bred hekk – skjermene er 22 mm bredere enn på 2WD-modellene, dekkene er 10 mm bredere og det tradisjonelle røde «båndet» som binder sammen baklyktene har fått ny utforming.
Alle modeller har 7-trinns manuell girkasse som standard og PDK dobbel clutch girkasse som opsjon. Carrera 4 coupé med 350 hk sprinter til 100 på 4,5 sekunder mens cabrioleten bruker to tideler mer. Toppfarten er henholdsvis 285 og 282 km/t.
Carrera 4S har en 3,8-liter boxermotor med 400 hk. Her er akstiden oppgitt til 4,1 sekunder (4,3 for cab) og toppfarten 299 km/t (295 km/t).
En ny meny i instrumentpanelet viser sjåføren hvordan PTM-systemet fordeler kreftene.
I forbindelse med lansering av AWD-modellene lanserer Porsche aktiv cruise control (ACC) som tilleggsutstyr til hele modellrekken. Denne justerer hastigheten i forhold til bilen foran, og gir en ekstra sikkerhetsfunksjon, PAS, som hjelper med å forhindre påkjørsler.
Porsche tilbyr et stort skyve-glasstak som tilbehør for Carrera coupéene. Kunder som bestiller en 911 med Sport Chrone-pakke får nå en enda mer sportslig opplevelse siden systemet automatisk dobbeltclutcher når man girer ned.
De nye Carrera 4-modellene debuterer på Paris-utstillingen om en måned, og de første bilene er på plass i Norge innen årsskiftet.
Her er de norske prisene:
Les våre førsteinntrykk: