Ferrari F80 finner du på BilNorges stand i Hall D.

Se Ferrari F80 på Oslo Motor Show

Verdens heftigste gatebil?

Heldig er Oslo Motor Show som har entusiasten Arne Fredly som venn og billeverandør slik at de titusener som besøker showet hvert år kan studere en ekte hyperbil på kloss hold. Og bilen i år? Ferrari F80.

Publisert Sist oppdatert

Suget kjennes i magen allerede før de seks sylindrene i V-120 graders posisjon vekkes til live og rask oppvarming før de skal ut og yte. 207 cm brede Ferrari F80 synliggjort i matt Verde Masoni Opaco fremkaller stealthflyfølelse, og det lenge før 1.050 kg i downforce, sensorer og elektronikk presser karbonhjulene kledd med Michelin Pilot Sport Cup 2 mot asfalten, og tvinger fram akselerasjons- og sidegrep på et nivå som trolig de to hyperbilene som samme eier parkerte på Oslo Motor Show tidligere i tiåret, Aston Martin Valkyrie AMR Pro og Mercedes-AMG ONE, ikke kan møte.

Vingeløft til 60 cm

I hvert fall oppleves det sånn når den åtte trinns sekvensielle girkassen lynkjapt tilpasser seg moment og turtall fra 3-liters twin turbo V6-eren og draget fra de tre elmotorene, samtidig som den bilbrede karbonvingen med de gule sidefeltene løfter seg opp til 60 cm høyde og vrir seg i rett vinkel for å balansere grepet.

Vingen kan heves inntil 60 cm.

Kanskje er baneorienterte Ferrari F80 som tar til 100 km/t på 2,15 sekunder og til 200 km/t på 5.75 sekunder – og så langt har levert raskeste runde for gateregistrerte modeller fra Ferrari på Fiorano-banen med tiden 1:15.30 – også verdens frekkeste og råeste gatebil. Og samtidig like enkel å kjøre som en hvilken som helst hverdagsbil og som med et knappetrykk løftes til høyder over underlaget som greit håndterer fartshumper i gatebildet.

Ferraris sjette hyperbil

For i motsetning til de to foran nevnte som først yter etter omfattende startprosedyrer og sistnevnte av de to også en ganske tidkrevende prosess før motoren stoppes, er det i F80 bare å sette seg inn, trykke inn den røde knappen nede til venstre på rattet, velge et av de tre kjøreprogrammene Hybrid, Performance eller Qualify, ta et godt grep i det nær firkantede karbon/alcantara-utformede rattet og legge i vei.

I Qualify-programmet bremses ingen ytelser samtidig som høyvoltbatteriet aldri faller under 70 prosent for til enhver tid å maksimere ytelsen i pådraget.

Ferrari F80 synliggjort i matt Verde Masoni Opaco fremkaller stealthflyfølelse.

F80, den sjette i Ferraris serie av hyperbiler, har klar link til 1947, året som markerer at det er 80 år siden den første bilen med Ferrari-navnet dukket opp (Ferrari 125 S) og Ferrari offisielt startet produksjon av sportsbiler. Sånn sett linker F80 også til F40 og F50 i en serie ekstraordinære sportsbiler som startet med GTO i 1984 og fortsatte med F40 i 1987, F50 i 1995, Enzo i 2002 og LaFerrari i 2013.

Kan det bli tøffere?

1 + 1 seter

F80 dekker ikke bare egobehovet. Fra førersetet tilpasset eieren oppleves bilen nærmest som en en-seter. Men et høyresete støpt inn i bilen, et såkalt «two-seat single seater» som produsenten med den steilende hesten i gul logo kaller det, gjør det mulig å dele kjøreopplevelsen i det heftigste fra Ferrari har å by på. Falkevingedører som nær ender ved takets midtpunkt, gjør det enkelt å krype inn og ut av F80.

Tungt førerorientert.

Gategodkjenning krever naturligvis også i hyperbiler en rekke av de hverdagsfunksjonene helt vanlige biler er satt opp med, sånn som klimaanlegg, skiltgjenkjenning, cruisekontroll og fartsholder.

Som i Ferrari flest styres de fleste funksjoner fra rattet. En passe stor instrumentskjerm viser ikke bare nødvendig informasjon tilpasset kjøreprogrammene, men også bildene fra front- og ryggekameraene. Den brede og lave dashbordskjermen med blant annet lydanlegginnstillingene befinner seg på passasjersiden.

Med det innvendige speilets videofunksjon ses også høyden til enhver tid på bakvingen.

Er dette verdens heftigste gatebil?

Den rette Ferrari-lyden

Til tross for F80s enorme bredde, sittes det tett, skulder mot skulder og tettere enn i AMG-ONE, men ikke like intimt som i Aston Martin Valkyrie AMR Pro. Og V6-eren synger med mykere stemme enn den hvinende 1,6 literen i AMG-ONE, men ikke like dyp i røsten som V12-eren i Aston Martin.

Her har Ferrari jobbet godt for nettopp å få fram den rette Ferrari-lyden uten at det oppleves unaturlig eller kunstig. Avgassen ender midt bak, rett under vingen og de italienske flaggfargene tett på navnet Ferrari.

Naturlig nok har entusiaster spurt mer enn en gang hvorfor Ferrari i midtmotoriseringen så forbi sin egen V12 og valgte V6 i kombinasjon med tre elmotorer? Forklaringen ligger i å få ned vekten og samtidig dra på teknologierfaring fra LeMans-seire. Derfor to elmotorer på hver bortimot 150 hk som sender kraft til forhjulene og en elmotor bak med langt mindre effekt, men som også bidrar til å hente tilbake bremseenergi til 800 volt-teknologien.

Vinge i bilens bredde.

Fredlys Ferrari F80 framstår som skreddersøm med glossy karbon der det er mulig.

Bare 799 skal bygges

F80 du vil finne på Oslo Motor Show er en av de første som ble bygd i en serie som bare skal inneholde 799 biler når produksjonen avsluttes neste år.

Kun Ferraris beste kunder fikk kjøpe og alle var solgt før produksjonen tok til.

Kun en gang er F80 vist i Norge tidligere da den skinte på Autopia i Stavanger i april. Men bilen OMS byr på i år takket være Arne Fredly har så mange tilvalg at den framstår som skreddersøm med glossy karbon der det er mulig, med sete i samme farge som rattet og matchet med røde firepunkts belte.

Hva Ferrari kanskje kan tenke på med F80? Ifølge eieren hadde det vært kjekt å kunne kjøre opp bakvingen manuelt samt softclose på dørene. AMG-ONE har det.

Ferrari F80 blir som alltid å finne på OMS superbilstand, altså hos BilAutofil/BilNorge i Hall D 23. – 25. oktober.

Ferrari F80

Pris ny fra*37 mill NOK
Norsk pris F80 på OMS**51 mill NOK
Bensinmotor2 992 ccm/V6 twin turbo hybrid
Effekt/turtall900 hk ved 8 750 o/min
Moment850 Nm ved 5 500 o/min
3 elmotorer300 hk
Samlet effekt1 200 hk
Drivlinje8 trinn dual clutch - AWD
0-100 km/t2,15 sek
0-200 km/t5,75 sek
Kvartmil9,0 sek
Toppfart350 km/t
100 - 0 km/t28 meter
Downforce v/250 km/t1 050 kg
Batteri/800 volt-teknologi2,28 kWt
Forbruk - CO21,35 liter/mil - 307 g/km
Mål LxBxH484/207/114 cm
Akselavstand266 cm
BagasjeromIngen
Egenvekt/fabrikk1 525 kg
DekkMichelin Pilot Sport Cup 2
Dimensjon foran/bak285/30 ZR 20 - 345/30 ZR 21
Antall:Kun 799 bygges
* Pluss tilvalg og avg. OBS: Bare inviterte fikk kjøpe.
** Bilpris 40 mill, moms 10 mill, vekt/CO2-avg: én million.

Powered by Labrador CMS