-
Motor Forum AS, Oslo:
Teamleder Verksted
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Nybilselger
-
Andresen Karosseri AS:
Biloppretter
-
Bilhuset Viken AS:
Teknisk Leder
-
Harald A. Møller AS:
Prisanalytiker
-
Bilco Hønefoss AS:
Mekaniker
-
Hyundai Motor Norway:
Service Enigneer
-
DNB:
Rådgiver/Fagansvarlig - Autolease Norge Teknisk avdeling
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Gol
-
DRIVE Mobility AS:
KAM / Salgansvarlig
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Gumpens Auto Grenland:
Daglig leder
-
Gumpens Auto Grenland:
Biloppretter
-
Team Verksted AS:
Karosseriavdelingen
-
Berg Auto AS:
Team leder / Garanti behandler og Bilmekaniker med fagbrev
-
Tryg:
Salgssjef
-
Tønsberg Autoservice AS:
Bilmekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS, Avdeling Voss:
Mekaniker tyngre- og lette kjøretøy
-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Erik Arnesen Helsfyr:
Bilmekaniker
-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
Autoringen AS:
Selger – Autoringen
-
Bilforlaget AS:
Vaktsjef/journalist
Musk presenterte ny toppmodell
På en event med en knippe inviterte gjester som ble sendt live over Internett avslørte Elon Musk detaljer om den nye toppmodellen – Model S Plaid.
Han hevdet at bilen er den raskeste produksjonsbil noensinne, ikke bare den raskeste blant elbilene. Eller med hans egne ord: «The best kickass car in every way.»
Som eksempel oppga han en akstid på under to sekunder (til 60 mph.) 0-100 km/t er oppgitt til 2,1 sek. på Teslas norske sider og toppfarten til 322 km/t (krever spesialdekk).
Sammenlignet med en vanlig Model S Long Range er bilen oppgradert på en rekke områder og kan skryte av hele 1020 hestekrefter. Musk trakk frem nye motorer «pakket i karbon».
Videre sa han at kjølingen av batterier og motorer er dobbelt så effektivt i Plaid slik at man kan foreta 0-100 akselerasjoner så ofte man ønsker – et tilsvar til Porsche som har denne egenskapen i alle sine modeller. Han antydet også en snarlig retur til Nordsløyfa.
Musk oppga en rekkevidde for Model S Plaid på 412 miles (663 km), men på den norske Tesla-siden er den oppgitt til 628 km mot 652 km for Long Range.
Den store infotainment-skjermen er snudd slik at den fremstår i breddeformat, og man kan flytte elementer rundt på skjermen som på en pad. Oppløsningen er 2200x1300 pixels og den kan vise film med 60 bilder i sekundet, som ifølge Tesla er på PS5-nivå.
Lydanlegget på 920 watt med 22 høyttalere kan oppgraderes «over the air».
Se hele presentasjonen her :
Musk, som ikke akkurat er kjent for sin beskjedenhet, påstår at Model S Plaid er raskere enn noen eksisterende Porsche og sikrere enn noen som helst Volvo.
Tesla-sjefen benyttet ikke denne anledningen til å snakke om det avanserte batterisystemet Tesla har under utvikling. Han nevnte heller ikke kommende produkter som Cybertruck, Semi eller Roadster.
Imidlertid antydet han potensialet for å øke ladefarten til «280, 300, 350 kW».
Under arrangementet ble de første 25 Plaid utlevert til kunder – noe som opprinnelig var lovet skulle skje i første kvartal. Musk sa at produksjonen skulle opp i flere hunder i uka veldig snart, og tusenvis i uka fra neste kvartal.
På Teslas norske hjemmeside er Model S Plaid priset til 1.299.990 kroner.