-
Møller Bil Outlet Alnabru:
Salgssjef
-
Sulland Lier:
Servicemarkedsleder
-
Viking Kontroll AS:
Teknisk kontrollør
-
Hydrovolt:
Key Account Manager
-
Mekonomen Bilverksted, Arna:
Avdelingsleder / Kundemottaker
-
DNB Finans AS:
Rådgiver
-
Tesla Norway AS:
Bilmekaniker / Service Technician - Haugesund
-
Tesla Norway AS:
Bilmekaniker / Service Technician - Bodø
-
Tesla Norway AS:
Bilmekaniker / Service Technician - Stavanger
-
Tesla Norway AS:
Bilmekaniker / Service Technician - Tromsø
-
Bertel O. Steen Lillehammer:
Servicesjef
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Kalbakken
-
Snap Drive:
Mekaniker
-
BilXtra:
Daglig leder
-
Snap Drive:
Teamleder
-
Snap Drive:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Norway AS:
Product Follow Up Specialist
-
RSA:
Innkjøper - RSA Deler og tilbehør
-
Nellemann Machinery AS:
Verksmester/Driftssjef
-
Bilia Norge AS:
Business Controller, Region JLR & Outlet
-
Hagen Bil AS:
Delemedarbeider
-
BEMA AS:
Ordre og kundeservicemedarbeider / lagermedarbeider
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
Het sommer i Korea
Det har igjen vært ganske tøft mellom arbeidstakere og arbeidsgivere i Sør-Koreas bilindustri. Et av resultatene er at salget på hjemmemarkedet sank med 15% i forhold til for et år siden og 21% sammenliknet med juni.
Søsterfabrikken Kia har ikke hatt det fullt så fælt, selv om der gikk også de 25.000 fagorganiserte (av til sammen 29.000) ut i streiker i juli. Men der fikk man eksportert store lass fra lager, så selv om produksjonen var lav gikk total-leveransene opp med 36% til 76.000 enheter. Eksporten ble nesten fordoblet, men den innenlandske etterspørselen er så laber at der sank salget med 17% til 23.000 enheter.
Renault-eide Samsung gjorde nytte av Hyundai/Kia-uroen og økte omsetningen til 13.378 enheter – det er en økning på 45%. Av disse gikk 208 biler til eksport. Spesielt ble det lagt merke til at i juli gikk Samsungs modell SM5 (bildet) forbi Hyundais tradisjonelle best-selger Sonata.
Ssangyong hadde også en sterk juli – 11.515 enheter betyr en økning på 8,2%. Her var det eksporten som sørget for økningen, med 1.153 enheter har den mer enn fordoblet siden juli i fjor.
Også Daewoo kan fortelle om en sterk økning av eksportvolumet: 38.000 enheter er 92% opp, mens salget hjemme endte på 11.000 enheter som faktisk er en tilbakegang på 30% fra juli i fjor da ingen riktig visste om fabrikken kom til å fortsette.
De koreanske myndighetene innførte skatte- og avgiftslette på moderne lav-forbruk biler midt i juli, men det er mange som frykter at tiden ennå ikke er inne til å registrere noen styrket etterspørsel på grunn av det.