-
Salgssjef
Svalbard Auto AS:
-
Kunderådgiver logistikk
Svalbard Auto AS:
-
Mekaniker
Svalbard Auto AS:
-
Daglig leder
Mobile Asker AS
-
Operativ salgsansvarlig
Rental Group Mobility AS
-
Bilglassmontør Lørenskog og Ensjø
Cary Norway AS
-
Avdelingsleder Lørenskog
Cary Norway AS
-
Bilpleier- og Teknisk Klargjører
Volvo Car Stor-Oslo AS
-
Bilskadereparatør
Toyota Hønefoss AS
-
Marketing Communications Specialist
Mazda Motor Norge
-
Produktsjef
Rodin & Co AS
-
Leder forhandlersalg & Salgssjef
Sparebank 1 Finans Østlandet AS
-
Leder skadesenter
Albjerk Bil Drammen AS
-
Avdelingsleder Tromsø
NDI Norge
-
Skadetakserer
Møller Bil Skadesenter Langhus
-
Servicemarkedssjef
Bilia Norge AS
-
Avdelingsmedarbeider
NDS Group AS
-
MG-Salgssjef
Norwegian Mobility Group AS
-
Dele og tilbehørs konsulent
Norwegian Mobility Group AS
-
MG Serviceinspektør / Garantibehandler
Norwegian Mobility Group AS
-
Leder - marked
Bilforlaget AS:
-
Nyhetsredaktør/frontsjef
Bilforlaget AS
-
Serviceleder Bilskade
Gromstad Auto AS:
-
Regionleder
Norges Automobil Forbund
-
Bilkontrollør
NAF Senter Flesland
-
Selger
Egil Verne AS
-
Daglig leder
Bilbransjens Opplæringskontor AS, Bergen
-
Bruktbilselger
Birger N. Haug AS avd Røyken
-
Servicemarkedssjef
Bertel O. Steen Ullevål AS
-
Tekniker
NDS Group AS
-
Teamleder Service
NDS Group AS
-
Servicetekniker
NDS Group AS
-
Salgskonsulent næring
Toyota Buskerud AS
-
Salgssjef
Toyota Buskerud AS
-
Lastebilmekaniker
Bertel O. Steen Lastebil og Buss AS
-
Teamleder
Toyota Romerike AS
-
Bilskadereparatør
Toyota Asker og Bærum AS
-
Kunderådgiver Logistikk
Toyota Asker og Bærum AS
-
Delelageransvarlig
AutoIn bilskadesenter AS
Slått på målstreken
Når Kia Soul vinner foran VW Golf og klasse-leder Nissan Leaf i vår omfattende elbiltest, beviser det at når brukerne tas på alvor så blir resultatet bra.
Først publisert i Bil 11-2014.
Skjerpet konkurranse har gjort elbilene betydelig rimeligere. Da Mitsubishi i-MiEV for fire år siden dukket opp som den første skikkelige elbilen, koster bilen 250.000 kroner. Nå er prisen 110.000 kroner lavere.
Også Nissan har pristilpasset seg fra 255.000 kroner ved introduksjonen høsten 2011 til 191.000 kroner nå (begge eks. levering). Årsaken er naturligvis at nye Kia Soul electric ikke koster mer enn 193.900 kroner. Og midt oppe i denne prisgryta kjører Volkswagen voldsomt på for å bli størst på ladbare biler i Norge, først og fremst med e-Golf og e-Up.
Til tross for rekordsalg kjørte både Soul og Golf forbi Leaf i vår første test av kompakte elbiler. Selv om Leaf gjennomgikk betydelig oppgradering for halvannet år siden, bærer den preg av å ha noen år på veien. Særlig gjelder all den harde plasten som får bilen til å se simpel og billig ut innvendig. Med tanke på at dette er en rådyr bil i Europa, undrer det oss at Nissan ikke har kostet på kundene et flottere interiør.
Om å skille seg ut
Å sette seg inn i en e-Golf er som å sette seg inn i en hvilken som helst Golf. Nesten alt er helt likt. Og det er naturligvis hensikten. For der Nissan Leaf ser annerledes ut på kilometers avstand, må du nærmest bruke lupe for å skille Golfene fra hverandre. Dette er Golfens absolutte styrke og samtidig dens svakhet hos dem som gjerne vil vise at de kjører nullutslippsbil.
Kia har med Soul electric lagt seg på samme linje som VW. Den stikker seg ikke ut på annen måte i trafikken enn ved at Soul generelt blir lagt merke til på grunn av høyreist ytre og ungdommelig formspråk.
Friskt pust
Testteamet falt umiddelbart for Soul, ikke minst på grunn av den gode og litt opphøyde sittestillingen, det friske interiøret, det omfattende utstyret og den hyggelige prisen som ligger flere titusen kroner under Golf.
Ved ikke å ankomme elbilfesten som førstemann, har Kia tatt teknologien et skritt videre for å spare strøm: Varmepumpe som kan innstilles slik at kun førerplassen varmes opp. Fikst fordi det gir ekstra rekkevidde om vinteren. Selvfølgelig har Soul varme i rattet, varme i baksetet og varme/kjøling (som eneste) i forsetene. Solid drakraft fra bunnen gjør alle tre til raske bybiler. Akselerasjon til 80 km/t går for alle tre unna på rundt sju sekunder som er å regne som høyst akseptabelt.
LES VIDERE:
- Del 2
- Vårt valg
- Testvurdering og poeng Kia Soul EV
- Testvurdering og poeng Nissan Leaf
- Testvurdering og poeng Volkswagen e-Golf