-
Møller Bil Oslo Vest Volkswagen:
Fagtekniker
-
Xpeng Motors (Norway) AS:
Customer Experience Manager
-
Helios Auto AS:
Support-medarbeider
-
Sulland Lier:
Mekaniker
-
Nokian Dekk AS:
Regionsansvarlig/selger – Innlandet
-
Nesbyen Auto AS:
Daglig leder - Nesbyen Auto
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Otta
-
Frydenbø Bil Ålesund AS:
Bilmekaniker
-
Alfie Bilskade AS:
Biloppretter
-
BilXtra Skøyen AS avd Asker:
Bilmekaniker
-
S. Rødsten Bilforretning AS:
Bilmekaniker
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Orkanger
-
Bilia Insignia:
Salgsdirektør, Bilia Insignia
-
Bertel O. Steen Lastebil og Buss, Lørenskog:
Mekaniker
-
Team Verksted AS:
Kundemottaker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS, Avdeling Voss:
Mekaniker tyngre- og lette kjøretøy
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
GM på offensiven
GMs nye topp-face, Richard Wagoner (bildet), har hatt en orientering for finansanalytikere og journalister, der han dro opp et par brede linjer for GMs videre satsing. For eksempel: GMs egne merker har i dag en global markedsandel på 16%. Han vil ha den opp på 20%. I så fall vil noen miste 4% - det er mange biler det.

Men det er en stund til, og andre fabrikker har også ambisjoner. Men Wagoner var ganske konkret på noen modeller han vil ha frem for å komme til de forskjellige del-målene. Han vil ha en Chevrolet cross-over modell som skal utvikles sammen med Suzuki. Han snakker om en Pontiac life-style (hva er det? Eller rettere: Hva er det som ikke er det?) modell som skal bygges på den California-fabrikken de driver sammen med Toyota. Han vil lage en lett-truck blitz i Nord-Amerika som for første gang skal legge GMs salgs-tyngdepunkt over på truck. Vi må fokusere på høy-fortjeneste områder som er i rask vekst sa han – ikke særlig oppsiktsvekkende.
Ellers regner GM med at den største veksten vil komme i utviklings-markeder, spesielt i Asia, og de lover at dersom GM ikke får kjøpt Daewoo, har de en rekke andre planer som da kan settes ut i livet for å bite seg fast i det området.
Når det gjelder hjemmemarkedet regner GM med at årets salg vil bli enda høyere enn fjorårets, hvilket betyr at vi nok kan skrive 17 millioner biler i år. Men at 2001 vil se en nedgang, der nedgangen imidlertid vil slå hardere ut for biler enn for lette trucks. GM ligger foran der også, i årets første fem måneder har GMs andel av mindre biler i USA ramlet fra nesten 35% til 28,5%.
Av Jon Winding-Sørensen – Bilnorge.no