-
Møller Bil Oslo Vest:
Markedssjef
-
Hyre AS:
Head of Reparations
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Møller Bil Gran:
Daglig leder
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Brennes Auto AS:
Servicemarkedssjef
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
RSA Bil Drammen:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Drammen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
RSA Bil Oslo:
Produksjonsleder - RSA Bil Oslo
-
RSA:
Store Manager BYD - RSA Bil Oslo
-
Team Verksted AS:
Oppretter/lakkerer
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
RSA Bil Oslo:
Bilmekaniker/tekniker BYD - RSA BIL Oslo
-
RSA Bil Oslo:
Bilmekaniker/tekniker - RSA Bil Oslo
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Otta
-
Knoks Bildeler AS:
Mekaniker
-
RN Norge:
Head of Sales
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Karihaugen
-
MyCar Stavanger:
Salgssjef
-
RSA Bil Arendal:
Bruktbilansvarlig - RSA Bil Arendal
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger - RSA Bil Arendal
-
RSA Bil:
Plassjef - RSA Bil Tromsø
Her er CadiSaaben, BLS er navnet
Kan man kalle en bil BLS? Åpenbart. Cadillac BLS! Det er i hvert fall navnet på Euro-Cadillacen som ble vist på en meget hemmelig session i Amsterdam forrige uke. Nå kan vi endelig vise den.
OPPDATERT MED NYE BILDER OG VIDEO 28/2-2005
Det er på Geneveutstillingen dette automobilparadokset skal presenteres for første gang.
Paradoks?
Ja, for en Cadillac skal ikke være europeisk, den skal være svær, glinsende og amerikansk. En Cadillac skal stå på egne hjul og ikke være bygget på noe helt annet. Og en Saab skal også være såpass spesiell at den ikke skal kunne morfes inn i noe annet, i hvert fall ikke inn i en wannabe Cadillac-ham.
Hva dette egentlig blir for noe kan vi vanskelig si før vi ser markedsplaner, posisjonering, priser, og før vi får kjørt den. Men hva høres dette ut som? En ren europeisk Cadillac, bygget i Sverige og kun for det europeiske markedet. Epsilon-plattformen ligger under, den samme som Saab 9-3 bygges på.
Saab-biten betyr at dette er en Cadillac som er lett å levere med rattet på høyre side, og det britiske markedet regnes som viktig. Denne bilen regnes også som viktig, GM sier at den vil hjelpe dem å nå 20.000 salg i året i Europa i 2010 i stedet for det gamle salgsmålet fra et par år tilbake da målet lå på 10.000.
Saab betyr også at her vil Cadillac endelig vil kunne by på dieselalternativer. Denne skal komme med
Selv om alt under er ren Saab (eller Opel Vectra – prøv å fortell det til den stolte Cadillac-kjøperen) er det ingen grunn til å krangle med Chip Thole om hva han har gjort. Han kvitterte ut sin første Cadillac-jobb da han sto som ansvarlig på Evoq, Detroit 1999. Denne er like utvilsomt en Cadillac etter de siste årenes Art and Science design tema. Tøffe lykter, barberblad-skarpe kanter, en grill som ikke etterlater noen tvil. Og samtidig litt kileform som antyder at det skal gå unna.
Det vil nok også gå unna på en annen måte enn i en Saab. Akkurat som at denne modellen ikke har en eneste karosseriplate felles med noen andre biler, regner man med at også opphengningen er orientert i en helt annen retning enn Saabs. Komfort bør nok få en høyere prioritet her. Interiøret indikerer i hvert fall komfort, med skinn og Bose og touchscreen og Bluetooth. Børsta aluminium, tre-eket ratt og hvitt på svart analoginstrumenter hører også med.
Utvalgte norske forhandlere som fikk se bilen i januar var begeistret, men importøren er forsiktig. I forrige uke sa Bergheim Support AS til BilNorge.no at dersom alt klaffet (diesel, pris – blant annet) regnet de med å selge ca. 100 av den det første året. Den ventes på markedet april neste år. Og med et antydet salg på 10-15.000 pr. år i Europa, vil den ikke påføre Trollhättan så veldig store ekstra volumer – hvis det nå er der den skal produseres da.
Men BLS? Cadillac BLS. Jeg får det liksom ikke til å stemme. Dessuten må jeg nok også glemme Cadillacs eldgamle, stolte faneskrift: Standard of the World. Ikke er det mye World over denne modellen. Men vi får håpe på i hvert fall et minimum av standard.