-
Delelagermedarbeider
Motorpool Handel AS
-
Daglig leder
Tellus Heistad AS
-
Daglig leder
Bilia Insignia
-
Salgssjef Bruktbil
Volvo Car Stor-Oslo AS
-
Servicetekniker
Preqas AS
-
Kvalitetssjef
Viking Kontroll AS
-
Daglig leder
Tellus Vestfold AS
-
Tekniker coach
Bilia Norge AS
-
CFO
Bilia Norge AS
-
Bilskadereparatør
Møller Bil Skadesenter Langhus
-
Daglig leder
Nardo Bil Ålesund AS:
-
Prosjektselger
Bolest AS
-
Bilteknisk konsulent
NAF Senter Kristiansand
-
Diagnosetekniker KIA
Bertel O. Steen Lørenskog
-
Mekaniker
Møller Bil Hvam
-
Fagtekniker
Møller Bil Hvam
-
Daglig leder
Egil Verne AS
-
Biloppretter
RøhneSelmer AS
-
Mekaniker
RøhneSelmer AS
-
Teknisk Kontrollør
Viking Kontroll AS
-
Servicemarkedssjef Skoda og Volkswagen personbil
Autoria Ski AS:
-
Servicemekaniker
Palfinger Norge
-
Fagsjef analyse
Bilimportørenes Landsforening
-
Frontsjef og nyhetsreporter
Bilforlaget AS
Ujålete allrounder
En funksjonell og kompakt flerbruksbil. Kia Carens dekker transportbehovet for familiene som ikke jakter på status.

Først publisert i BIL 11 - 2006.
Mye bil for pengene, det er fortsatt resepten når Kia nå lanserer andre generasjon av sin kompakte flerbruksbil, Carens. Sett i sammenheng med at Kia har en ambisiøs målsetning om å selge 160.000 Carens årlig i Europa, er Norge et mikroskopisk marked. Den norske importøren har lagt opp til å selge 15 biler i inneværende år, og 150 biler neste år med mindre Carens passerer nåløyet som varebil. Da kan det fort bli snakk om 400-500 biler i året.
Carens er bygget på samme plattform som Magentis, og akselavstanden er økt med 14 cm fra forgjengeren. Dermed har det åpnet seg mulighet for plass til 7 seter. Når inntil fem personer skal fraktes, felles de to bakerste setene kjapt og enkelt ned i gulvet. Disse to setene kan ellers by på noenlunde akseptabel sittekomfort for personer opp til 175 cm.
Eksteriørdesignen er strammet opp og har så absolutt løftet seg et hakk fra forgjengeren, takket være Kias europeiske senter i Rüsselsheim, men det er likevel ikke slik at den får blodet til å bruse. Interiøret er derimot spekket med smarte detaljer samtidig som kvalitetsfølelsen har fått et skikkelig løft.
På landeveien oppfører bilen seg eksemplarisk, med bruktbart skyv i dieselmotoren, god retningsstabilitet, god oversikt og, ikke minst, merkbart lavere støynivå enn før. De vesentligste endringene på nykommeren er at bakhjulsopphenget nå er av typen multilink, motorene er kraftigere, ESP og sidekollisjonsputer hører til standardutstyret, samt at original RDS-radio nå følger med på kjøpet. Det sistnevnte er nærmest å regne som en revolusjon fra Kia. Men på et annet område venter vi fortsatt på revolusjonen: Rattet har ikke lengderegulering.
Kort om bilen:
Kia Carens 2.0 CRDi
Pris: Ikke klar
Motorer: 2,0-liter rekke-dieselmotor 1991 ccm. 84 kW (115 hk) v/4000 o/min 245 Nm v/1800-2500 o/min
LxBxH: 455 x 180 x 165 cm
Akselavstand: 270 cm
Egenvekt m/fører: 1650 kg
Dekk: 205/65R15
Bagasjerom (5-seter): 430 liter (VDA)
Tankvolum: 60 liter
Aks. 0 - 100 km/t: 13,6 sek
Toppfart: 185 km/t
Forbruk blandet kjøring: 0,61 l/mil
CO2-utslipp: 169 g/km