Navara fra stryk- til ståkarakter

Da EuroNCAP offentliggjorde resultatene av sin første kollisjonstest for pickups for et par uker siden, ble det rent slakt. Nå har Nissan fått en ny sjanse.

Publisert Sist oppdatert

Slakt

Resultatene av kollisjonstesten vi publiserte her på BilNorge 26. februar (KLIKK HER for å lese), viste svært dårlige resultater for Nissan Navara (1 stjerne) og Isuzu D-Max (2 stjerner) mens Mitsubishi L200 var testens beste med 4 stjerner.

Nissan stilte seg spørrende til testen, og informasjonssjef Kristin Klæbo i Nissan Nordic uttalte følgende til BilNorge.no:

- Straks Nissan ble kjent med dette, endret de systemene for utløsning av kollisjonsputene. Dette skjedde i samråd med EuroNCAP. Alle biler som er levert kunder er også innkalt til gratis oppdatering av programvaren som styrer kollisjonsputene.

- Vi er derfor skuffet over at EuroNCAP bare har publisert resultatene av den første testen og ikke av den nye med en bil med oppgradert programvare for kollisjonsputer.

Ny mulighet

Nå offentliggjør EuroNCAP den nye testen Klæboe henviser til, og dermed går Navara fra en til tre stjerner.

EuroNCAP uttaler at Nissans aksjon viser at bilbransjen tar deres tester seriøst, men legger til at Navara har ytterligere rom for forbedringer.

- Vi er svært fornøyd med at tiltakene Nissan raskt fikk satt inn fungerer tilfredsstillende, sier Nissans norske direktør, Knut Breivik.

- Alle aktuelle norske kunder er tilskrevet, og våre forhandlere står klare til å kaste seg over de bilene dette gjelder.

Nei til ny test

Isuzu D-Max får 2 av 5 mulige stjerner i den samme testen, men Isuzu har ingen planer om å foreta utbedringer på modellen som hittil i år er Norges mest solgte pickup (se oversikt her).

- Bilen fikk tre stjerner ved en tilsvarende test i Australia, og dessuten er bilene som selges i Norge bedre utstyrt sikkerhetsmessig enn bilen som ble testet av EuroNCAP, sier adm. direktør Frank Dunvold hos den norske Isuzu-importøren.

Powered by Labrador CMS