Ford avslutter produksjonen av den elektriske pickupen F-150 Lightning på grunn av lav etterspørsel.

Kunne solgt tusenvis i Norge - nå legger Ford ned F-150 Lightning

Ford avslutter produksjonen av den elektriske pickupen F-150 Lightning etter bare fire års produksjon, melder Automotive News.

Publisert Sist oppdatert

Spekulasjonene om modellens «død» viste seg dermed å være sanne. 

Lav etterspørsel oppgis som årsaken til at den helelektriske varianten skal erstattes av et halvelektrisk system, en såkalt rekkeviddeforlenger. 

Totalt er det registrert 952 Ford F-150 Lightning solgt gjennom Ford Motor Norge, ifølge OFV-tall.

Ford-importørens selvtillit var på topp da F-150 Lightning ble lansert våren 2023.
Budskapet var at etterspørselen nærmest var ubegrenset og at spørsmålet var om man fikk allokert nok biler fra fabrikken. 

Kundene måtte søke om å få kjøpe bilen og love dyrt og hellig at bilen ikke skulle flippes.

- Du kommuniserte at dere nærmest kunne selge et ubegrenset antall da bilen ble vist. Hva skjedde?

- Bilen møtte veggen da det ble 13 rentehevinger på rad. Privatkunder og næringslivet fikk panikk og rundt 1.000 kansellerte kontrakten, sier Ford-sjef Per Gunnar Berg til BilNorge.no.

Berg fikk nedjustert volumet:

- Da vi hadde momentumet før det, kunne vi tatt inn flere tusen biler. Vi dro i bremsen og nedskalerte.

I Drammen står flere Ford F-150 Lightning og venter på å bli solgt.

Bilene leveres til Norge fra USA, før de sendes for ombygging til europeisk modifikasjon i Köln. De må godkjennes enkeltvis hos Statens vegvesen og står i Drammen havn før de selges.

- Er dere snart kvitt alle Ford F-150 Lightning som har stått på lager i lang tid?

- Vi har et par hundre biler igjen. Salget i år har vært fantastisk og vi har nå solgt totalt over 1.000 eksemplarer, i det siste mellom 70 og 100 biler i måneden, sier Berg.

Det er også registrert totalt 289 eksemplarer på bruktimport, mange av disse med større batteri og høyere motoreffekt enn varianten solgt gjennom den norske Ford-importøren.

Det ligger totalt med person- og varebiler 88 eksemplarer Ford F-150 Lightning til salgs på Finn.no.

Powered by Labrador CMS