-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Møller Bil Gran:
Daglig leder
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Brennes Auto AS:
Servicemarkedssjef
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
RSA Bil Drammen:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Drammen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
RSA Bil Oslo:
Produksjonsleder - RSA Bil Oslo
-
RSA:
Store Manager BYD - RSA Bil Oslo
-
Team Verksted AS:
Oppretter/lakkerer
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
RSA Bil Oslo:
Bilmekaniker/tekniker BYD - RSA BIL Oslo
-
RSA Bil Oslo:
Bilmekaniker/tekniker - RSA Bil Oslo
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Otta
-
Knoks Bildeler AS:
Mekaniker
-
RN Norge:
Head of Sales
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Karihaugen
-
MyCar Stavanger:
Salgssjef
-
RSA Bil Arendal:
Bruktbilansvarlig - RSA Bil Arendal
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger - RSA Bil Arendal
-
RSA Bil:
Plassjef - RSA Bil Tromsø
Nye merker på løpende bånd
Galaxy: Geelys elektriske superstjerne-familie
En ny uke – et nytt bilmerke fra Geely. Radar var vel det ferskeste, inntil den 23. februar da stjernehimmelen fikk en ny galakse: Galaxy. Jeg er spent på å se hvilket stjernebilde denne danner når alle stjernene der en gang er på plass.
Hele lanseringen skjedde ganske uventet. Det har vært lite snakk om dette nye merket, og dessuten var det uventet at det fremdeles legges stor vekt på hybrid-modeller.
Av de syv modellene de har lovet oss i løpet av to år, skal fire være plug-in hybrider, resten batterielektriske. De første skal allerede være på plass i nye forretninger i Kina i løpet av neste kvartal.
Strømmer på
Bilene som ble vist var den som kommer først: L7. En plug-in som er klar før sommeren. En litt mindre, også den en pih, L6 er klar til høsten. Den første batterielektriske blir E8 som ikke kommer på banen før ved årsskiftet.
Hvordan den ser ut aner vi ikke, men det var mange som spekulerte på om konseptbilen Galaxy Light, som også ble vist – midtstolpeløs, Taycan-profil, men med ganske dramatisk dørstell og hi-tech interiør – indikerer elbil-linjen.
Om de ikke viste alle syv bilene, så viste de i hvert fall et større utvalg tekniske innovasjoner som med tiden også skal brukes i hele gruppen.
Genialt navn
Ikke den hybride drivlinjen, kanskje, men jeg tar med den også for den hadde et helt genialt navn: NordThor. At ikke Volvo kom på den til sine hybrider.
De sier at L7 skal kunne klare 1370 kilometer på en tank – det påstås at i virkelig trafikk bruker den 0,523 l/mil.
Oppsiktsvekkende data for motoren også: termisk effektivitet på 44,26 prosent. Da er vi egentlig langt inne i dieselland.
De viste de forskjellige arkitekturene også. E-CMA for eksempel, som skal brukes av Galaxys batteribil og som allerede understøtter flere av de nyeste Geely-produktene.
Batteriovervåking
Og de viste Aegis – et sikkerhets- og overvåkingssystem som hindrer at batteriene smeller i kollisjoner, og som skal hindre termisk runaway – at batteriet nærmest selvantenner ved at det genererer mer varme enn det blir kvitt.
Overvåkingsdelen av systemet skal gi batteriet 20 prosent lengre levetid.
Og så skal Galaxy bli gatas smarteste ved hjelp av det nye N-Operativ systemet der en Qualcomm Snapdragon 8155 danner ryggraden og hvor vi snakker computing i skyen. Navigasjonen skal gå på cm-nøyaktighet bl.a. ved hjelp av de 72 satellittene Geely har hengende der oppe innen 2025.
Om Galaxy blir et selvstendig merke, som Volvo eller Lotus, aner jeg ikke.
Det var heller ikke et ord om salg på andre markeder. I så fall må vel navnet bli et annet – Ford har nok fremdeles registrert Galaxy som sitt.