-
Hovfaret 17B:
Ledige kontorplasser
-
Motor Forum AS Bergen:
Ettermarkedsleder
-
Motor Forum AS Telemark:
Regnskapsansvarlig
-
Werksta Bergen Åsane:
Verkstedleder
-
Bilia X:
Servicemarkedssjef, Xpeng Lørenskog
-
Toyota Asker og Bærum:
Handover / produktspesialist
-
Solaris Norge A/S:
Mekaniker til tungbil, buss søkes
-
Flex1One AS:
Driftsansvarlig
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Steinkjer
-
RG Mobility AS:
Key account Manager
-
Hyundai Motor Norway:
Regional Sales Consultant
-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Møller Bil Skadesenter Alnabru:
Bilskadereparatør
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Salgssjef Volvo Car Ryen
-
Tide Verksted AS, Avdeling Voss:
Mekaniker tyngre- og lette kjøretøy
-
Team Verksted AS:
Delelager/kundemottak
-
Autoringen Oslo AS:
Takstmann
-
Motor Forum AS, Oslo:
Teamleder Verksted
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Nybilselger
-
Andresen Karosseri AS:
Biloppretter
-
Bilhuset Viken AS:
Teknisk Leder
-
Bilco Hønefoss AS:
Mekaniker
-
Hyundai Motor Norway:
Service Enigneer
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Erik Arnesen Helsfyr:
Bilmekaniker
-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
Bilforlaget AS:
Vaktsjef/journalist

Robo Car fra Ji Yue
Dagens kinesiske bil-snakkis
For et års tid siden begynte det å bli snakk om Robo Car i Kina. Det viste seg at Geely og Baidu – en av klodens største på nett og AI – gikk sammen om noe bilproduksjon. Nå er bilen vist, utstyrt med noen spesialiteter som trykk-knapper i stedet for dørhåndtak og dører som er hengslet skrått og bak.
Det eneste som kanskje kan gjøre den interessant er at denne også er bygget på Geelys SEA-plattform. Hvor mange SEA-baserte modeller finnes det egentlig nå?
Et par hundre?
Derfor må man selvfølgelig gjøre noe for å differensiere mellom de forskjellige.
Med Baidus Shanghai Mihang Automotive Co., Ltd., et av verdens store internettselskaper som eier 35 % av nystartede Hangzhou Ji Yu Yue Automotive Technology Co., Ltd., skulle man kanskje tro at autonomi og hysteriske nivåer på oppkobling ble frontet for denne bilen. Men nei da.
Navneforvirring
Den ble opprinnelig vist som konsept i oktober i fjor, og da het den ROBO-01 Lunar Exploration Limited Edition og ble presentert av Jidu.
Men – tunga rett i munnen gutt – i desember fikk vi beskjed om at Jidu Automobile Co., Ltd. ble omskapt til Shanghai Mihang Automobile Co., Ltd.
Men samtidig kunne Weibo-kontoen til Jidu fortelle at det korrekte navnet egentlig var Shanghai Jidu Automobile Co., Ltd, og det er derfra den nye Ji Yue 01 kommer.
U-ratt
Nå er kinesiske motorpresse full av meldinger til de som allerede har tegnet kontrakt på bilen at de har mulighet til å be om å få bilen levert med en helt spesiell finesse.
Og det er faktisk Kinas Industridepartement, CMII, som bidrar til all gleden og begeistringen med melding om at de nå har godkjent et helt nytt ratt til bilen.
U-formet, og ifølge produsenten, med meget bedre sikt gjennom frontruten når du kjører rett frem!
Og det skal ikke engang koste mer.
Med andre ord, uinteressantere kan denne historien vanskelig bli, bortsett fra at det er et nytt eksempel på hvor vanskelig det kan være å holde seg orientert i den kinesiske bilindustrijungelen, og å følge med på nye modeller.