Geir Hoff, administrerende direktør i Meko Norway.

Nordmenn mest opptatt av tilgang til egen bil i krise

En ny undersøkelse viser at norske bileiere skiller seg ut i Norden når det gjelder å se bilen som en viktig ressurs i en krisesituasjon.

Publisert Sist oppdatert

Ifølge undersøkelsen fra verksted- og grossistkonsernet Meko, mener 69 prosent av de norske bileierne at det er viktig eller svært viktig å ha tilgang til egen bil dersom samfunnet skulle bli rammet av krise eller samfunnsforstyrrelser.

Til sammenligning svarer 65 prosent av finnene, 62 prosent av svenskene og 58 prosent av danskene det samme.

– Gjennom de fire årene vi har gjennomført vår undersøkelse, Mobilitetsbarometeret, har vi sett at privatbilen spiller en sentral rolle i folks hverdag og utvilsomt er førstevalget for transport, sier Geir Hoff, administrerende direktør i Meko Norway.

Den endrede sikkerhetssituasjonen med krig i Europa har gjort kriseberedskap svært aktuelt. Behovet for både robust infrastruktur og fleksible transportmidler blir ofte fremhevet. For folk flest oppfattes bilen som en nøkkelressurs hvis samfunnet settes under press.

– Det som imidlertid er slående, er hvor mange som ser bilen som viktig i tilfelle krise eller samfunnsforstyrrelse. Bilen er umiddelbart tilgjengelig, og dersom andre systemer svikter, kan det nettopp være denne ressursen som gjør forskjellen, sier Hoff.

Bruker bilen minst en gang i uken

Undersøkelsen viser samtidig at bilen er det klart mest brukte transportmiddelet i Norden, skriver Meko. 

78 prosent av alle innbyggere i Norden bruker bil minst én gang i uken – et nivå som er uendret fra i fjor. Til sammenligning oppgir 39 prosent at de sykler ukentlig, mens 36 prosent reiser kollektivt.

Den årlige undersøkelsen Mobilitetsbarometeret gjennomføres blant 4000 respondenter fordelt på Norge, Sverige, Danmark og Finland. Undersøkelsen ble gjennomført 3.–13. juli 2025. 

Forsvaret kan rekvirere bilen

I januar fikk flere tusen utvalgte bileiere brev om at Forsvaret kan trenge bilen deres om det skulle oppstå en krigssituasjon. Det er fjerde gang en slik rekvisisjon er sendt ut. 

Rekvisisjonsordningen er hjemlet i lov om militære rekvisisjoner av 29. juni 1951. 

Forsvaret kan først iverksette rekvisisjonene hvis landet er i krig, eller hvis det besluttes av Kongen i statsråd. Loven er laget for å sikre at Forsvaret kan planlegge med samfunnets totale ressurser for beredskap ved krig.

Flere bilister stilte seg kritiske til dette.

Powered by Labrador CMS