-
RSA Bil Trondheim:
Bilselger - RSA Bil Trondheim
-
RSA Bil:
Mekaniker/tekniker - RSA BIL Trondheim
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
RSA BIL Kristiansand:
Servicerådgiver - RSA BIL Kristiansand
-
Motor Forum AS, Oslo:
Mekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo, Ryen Bruktbil:
Selger
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
RøhneSelmer AS:
Nybilselger – Privat og Næring
-
Bertel O. Steen Tønsberg:
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Skadesenter Orkdal:
Biloppretter/Lakkerer
-
Viking Kontroll AS:
Leder drift og utvikling
-
RøhneSelmer AS:
Innkjøps og kvalitetsansvarlig
-
Bilia Insignia:
Teamleder Verksted, Insignia
-
Autoplan AS:
Salgssjef
-
Alt i Alt AS:
Bilmekaniker / Stedfortreder for Teknisk leder
-
Alt i Alt AS:
Teknisk Leder
-
Sekkingstad Bil AS:
Faglært bilmekaniker
-
RSA Bil Romerike:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Romerike
-
BilXtra Skøyen AS avd Asker:
Bilmekaniker
-
Subaru Norge AS:
Teknisk Trener & Teknisk Support
-
RøhneSelmer AS:
Nybilkoordinator
-
Frydenbø Bil Ålesund AS:
Bilmekaniker
-
Bilia Xpeng:
Servicesjef, Xpeng Drammen
-
RøhneSelmer AS:
Mekaniker
-
RøhneSelmer AS:
Servicerådgiver
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger - RSA Bil Arendal
-
Bertel O. Steen AS:
Produkt- og ordrekoordinator
-
RSA Bil Oslo:
Mekaniker/tekniker - RSA Bil Oslo
-
Norwegian Mobility Group AS:
Leder for serviceskolen
-
RSA Bil Forus:
Bilmekaniker
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
RSA:
Forhandlerkonsulent - RSA Deler og Tilbehør
-
Toyota Haugesund AS:
Salgssjef
-
Bilbutikk1 as Avd Ås:
Kundemottaker / Delelagermedarbeider
-
Sulland Lier:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
Folkets favoritter - Del 2
Når en ny Opel Astra melder seg til tjeneste, er det to andre tyskere som er naturlige og etablerte konkurrenter
Grei plass
Det ligger i klassens navn, kompaktklassen, at disse bilene ikke byr på all verdens plass.
Det er spesielt bagasjerommet som utgjør forskjellen opp til familiebilklassen, for benplass, takhøyde og kupébredde er ikke markert forskjellig.
De fire testbilene har et bagasjeromsvolum som ligger mellom 395 og 340 liter, med Focus som den største og Mazda 3 som den minste. Det vil si at volumet skiller 100 – 150 liter opp til den større klassen.
I praksis viser det seg at bagasjevolumet ikke forteller hele sannheten om bilenes lasteevne.
Focus har for eksempel det korteste lasterommet når bakseteryggen legges ned, mens Mazda 3 har det lengste.
Detaljer som spiller en avgjørende rolle, er hvordan lasterommet er utformet, om det er rette vegger som gjør det lett å utnytte, om hjulhusene stjeler plass, og hvor høyt det er fra gulv til bagasjedekselet.
Kjøreegenskaper på topp
Alle disse fire bilene ligger blant de beste når det gjelder kjøreegenskaper i kompaktklassen.
Fords vellykkede hånd med å få chassiset med tilhørende hjuloppheng og fjæring til å fungere på en harmonisk måte i samspill med styring og drivlinje, har vi gitt tommelen opp for mange ganger tidligere.
Focus gir ganske enkelt høy kjøreglede. Men hvis vi ikke behøver å ta hensyn til pengene, må vi innrømme at vi trives enda bedre med 2,0-literen med sekstrinns girkasse enn denne 1,6-literen med femtrinns sjalting.
Mazda 3 ligger ikke langt bak sin fetter Focus. Den har en fin motor, og et presist og behagelig girskift. På glatte vinterveier gir de elektroniske krykkene, i form av ESP-systemet, god støtte uten å gripe inn for tidlig.
Volkswagen Golf viser seg frem med et funksjonelt hjuloppheng som jobber effektivt på vinterveier og dårlig asfalt. Den kjører bra, men når likevel ikke helt opp til Focus-nivå, blant annet på grunn av at styringen ikke har samme presisjon.
Heller ikke Astra kan vise til den beste styrefølelsen, den er litt i letteste laget til å gi den beste responsen fra veien.
Balansen i bilen er det ikke noe å si på, takket være bredere sporvidde og lengre akselavstand enn i forgjengeren og tilnærmet samme flerleddede baksaksel som i Golf.
Alt i alt er den en kompaktbil med mye storbilfølelse, blant annet takket være lang akselavstand. Den er stabil på vinterføre og kan trygt kalles en nydelig langturbil.