Rally-NM:
Fjelleventyret Numedalsrally på lørdag

Førstkommende lørdag er det klart for den 17. utgaven av Fjelleventyret Numedalsrally. Mer enn 160 deltagere stiller til start i årets tredje NM-runde.

Publisert Sist oppdatert

Anders Grøndal og kartleser Trond Inge Østbye i deres Subaru Impreza WRC

Åtte fartsetapper på til sammen 112 km skal deltagerne gjennom i fjellområdene rundt Rødberg og Uvdal. Den legendariske etappen Smådøl er selvfølgelig rosinen i pølsa, og kjøres to ganger.

Anders Grøndal sto for en aldri så liten overraskelse da han vant årets første NM-runde, og etter 3. plass i andre runde leder 21-åringen fra Drammen mesterskapet for gruppe A. Han har kjørt imponerende med sin Subaru Impreza WRC så langt, og med 48 poeng har han 18 poengs ledelse så langt.

Trond Sveinsvoll fra Stavanger ligger på 2. plass med sin Ford Focus WRC. Sveinsvoll har så langt 3. og 5. plass i de to kjørte rundene, og dermed samme poengsum som vinneren av Rally Norway, Henning Solberg. Men mens hans norske kollegaer er opptatt med NM-runde til helgen er Henning Solberg i Mexico for å kjøre årets tredje VM-runde i sin Peugeot. Han vil dermed ikke forsvare sin posisjon.

En som kommer til å satse hardt i Numedalsrally er Mads Østberg, som tok en overbevisende 2. plass bak Henning Solberg i Rally Norway. 18-åringen fra Våler i Østfold kommer til å kjøre for seier på lørdag med sin Subaru Impreza WRC. Det samme kommer regjerende norgesmester Thomas Schie til å gjøre. Schie brøt årets første runde, mens det ble 4. plass i Rally Norway. Han er dermed på desperat poengjakt med sin Ford Focus WRC på lørdag. Rune Dalsjø fra Kongsvinger trenger også poeng og det samme gjør Tord Linnerud fra Gjøvik.

Alle gruppe A-biler kjører i samme NM-klasse, og den som la seg på 4. plass etter første runde er Peugeot-føreren Christian Andresen fra NMK Follo. Han har 29 poeng så langt. På 5. plass ligger en annen Peugeot-fører, Kjetil Finstad fra Elverum, med 27 poeng.

I klassen for mindre trimmede biler, gruppe N over 2000 ccm, er det også i år en duell mellom Eivind Steffensen og Martin Stenshorne. Eivind Steffensen fra NMK Follo, er mester de tre siste årene, og har også tatt ledelsen etter 2. plass og seier de to første rundene i år. Med 53 poeng ligger han åtte foran Martin Stenshorne fra NMK Modum & Sigdal. Bernt Kollevold ligger på 3. plass med 36 poeng. Dermed er stillingen blant de tre beste akkurat den samme som sluttstillingen i fjorårets mesterskap i denne klassen.

I gruppe N inntil 2000 ccm er det Sveinung Bieltvedt fra NAF Øvre Østfold som leder. Han har kjørt inn 53 poeng med sin Ford Fiesta så langt. Trond G. Svenkerud fra NAF Hamar og Omegn Jr. ligger på 2. plass med 36 poeng, mens Petter Rolfsen fra NMK Modum & Sigdal er på bronseplass så langt med 29 poeng.

Siste NM-klasse er for kartlesere, og der konkurrerer alle uansett klasse om samme mesterskap. Den som leder etter de to første NM-rundene er Trond Inge Østby fra NMK Elverum, som kjører med Anders Grøndal. Han har 48 poeng. Jan Petter Sigvartsen fra NAF Follo, som kjører med Eivind Steffensen, ligger på 2. plass med 42 poeng. På 3. plass ligger Erlend Furuseth og Ove Johnny Andersen, som kjører med henholdsvis Sveinung Bieltvedt og Martin Stenshorne.

Numedalsrally, som arrangeres av NMK Nore og Uvdal, har sin base på Trollstua i Uvdal, mens start og innkomst er ved Rødberg Hotell.

Powered by Labrador CMS