-
If Forsikring (If Skadeforsikring):
Salgs- og markedssjef
-
AutoFrakt AS:
Daglig leder til AutoFrakt AS
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Jaren
-
Møller Bil Trondheim:
Audi Nybilselger
-
Norsk Scania:
Fleet Manager Demo
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Gulskogen
-
Norsk Scania:
Fleet Sales Manager
-
Norsk Scania:
Area Sales Manager
-
Team Verksted AS:
Mekaniker og lærling
-
Volkswagen Møller Bilfinans AS:
Regionsjef
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør for Werksta Hadeland
-
Møller Bil Trondheim:
Servicesjef
-
AutoIn Bilskade AS:
Takstmann - Bærum
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter / Bilskadereparatør Oslo
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter/Teknisk leder – Alnabru
-
Werksta Norge AS:
Biloppretter/ Mekaniker for Werksta Nesbyen
-
Team Verksted AS:
Delelager/kundemottak
-
Møller Bil Tønsberg:
Servicemarkedssjef
-
Porsche Center Gardermoen:
Selger
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Romerike
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Grorud
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Alta
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Gol
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Dekkmesteren Holmlia:
Verkstedsmedarbeider
-
Dekkmesteren Holmlia:
Servicerådgiver/Kundemottaker
-
Bertel O. Steen Detalj AS:
Innkjøper Bruktbil
-
Bertel O. Steen Lørenskog AS :
Mekaniker/Tekniker
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
Vi små en alen lange - del 1
Ikke la deg lure av barnesangen vi har valgt som tittel, for disse bilene er verken en alen lange eller egnet som eneste bil i barnefamilien. Men på 3,5 meter utvendig lengde er det grei plass for voksne par.
- Innledning
Lavt slagvolum
Begge bilene har ganske lik motorisering i praksis, med 85 hk (Picanto) og 75 hk (Citigo), kombinert med femtrinns girkasse.
Det oppgitte forbruket er henholdsvis 0,43 og 0,42 liter/mil. Men i seg selv er motorene forskjellige. Picanto har en 1,2-liters firesylindret motor, mens Citigo har en tresylindret 1,0-liter under panseret.
Disse småtassene har ingen problemer med å følge trafikken på landeveien, men vi sitter med en tanke om at det kunne vært fint med et sjettegir.
Denne følelsen er nok mer basert på lydbildet enn på optimal motorgange, i for eksempel Citigo ligger turtallet på 2200 o/min. i 80 km/t – og med et sjettegir ville turtallet falt ned til et nivå som ikke gavner trekkevnen.
Høyt testforbruk
Når det gjelder testforbruk er det bedre samsvar mellom teori og praksis i Citigo enn i Picanto, men med hen-holdsvis 0,47 og 0,55 liter/mil er vi ikke så veldig imponert.
Det er logisk at det er høyere forbruk i Picanto på grunn av høyere ytelse og høyere slagvolum, men forbruket pr hestekraft ligger likevel ganske høyt.
Mange småbiler kan vise til lavt CO2-utslipp, men motoreffektiviteten målt i forbruk pr hestekraft er vesentlig bedre hos mange mellomstore og store familiebiler. Citigo har et forbruk pr hk på 0,0056 liter/mil, mens BMW 520i Touring til sammenligning har 0,0042 liter/mil.
LES VIDERE:
- Del 2
- Vårt valg
- Testvurdering og poeng Kia Picanto
- Testvurdering og poeng Skoda Citigo