-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Møller Bil Gran:
Daglig leder
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Brennes Auto AS:
Servicemarkedssjef
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
RSA Bil Drammen:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Drammen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
RSA Bil Oslo:
Produksjonsleder - RSA Bil Oslo
-
RSA:
Store Manager BYD - RSA Bil Oslo
-
Team Verksted AS:
Oppretter/lakkerer
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
RSA Bil Oslo:
Bilmekaniker/tekniker BYD - RSA BIL Oslo
-
RSA Bil Oslo:
Bilmekaniker/tekniker - RSA Bil Oslo
-
Norwegian Mobility Group AS:
Regionssjef - MG
-
Subaru Norge AS:
Forhandleransvarlig - Salgssjef
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Otta
-
Knoks Bildeler AS:
Mekaniker
-
RN Norge:
Head of Sales
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Karihaugen
-
MyCar Stavanger:
Salgssjef
-
RSA Bil Arendal:
Bruktbilansvarlig - RSA Bil Arendal
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger - RSA Bil Arendal
-
RSA Bil:
Plassjef - RSA Bil Tromsø
Qashqai får ny diesel
Lave utslipp står i fokus når Qashqai får en ny, 1,6-liters dieselmotor som kan kombineres med firehjulsdrift.
Så langt har det bare vært toliteren som har vært mulig å kombinere med firehjulsdrift på Nissans viktigste bil, Qashqai.
Bestselgeren er, og kommer ganske sikkert fortsatt til å være, 1,5-literen med forhjulstrekk, men nå har også de som ønsker firehjulsdrift fått et nytt alternativ.
Resultatet har blitt en mer effektiv motor, som når den får start/stopp på nyåret sniker seg ned til 119 gram med tohjulstrekk, og 135 g/km med drift på alle fire.
Like sterk
Dreiemomentet er det samme i den nye 1,6-literen som i toliteren som fortsatt kommer til å eksistere i sortimentet, fordi denne er den eneste som kan kombineres med automatgir.
320 Newtonmeter og 130 hester er tallene for den nye motoren, som er utviklet av Renault og som står godt til Qashqai.
Til tross for at den er 20 hester svakere enn toliteren, oppleves den som mer fleksibel.
Les vår test av Qashqai mot Peugeot 3008
Upresset og med stabilitetskontrollen (ESP) slått på opptrer Qashqai helt ukomplisert på veien. Høyden og en optimalisering mot komfort gjør imidlertid at bilen blir tydelig understyrt om du presser den ut mot grensene.
Skulle du finne på å slå av ESP får du en litt uforutsigbar bil som understyrer samtidig som den gjerne byr på en bakhjulsskrens.
Ned 30.000
Nå skulle vi kanskje tro at det å redusere størrelsen på motoren også ville gi en gevinst i form av lavere pris, og det stemmer. Likevel er ikke forskjellen så stor at det vil bli noen enorm endring i andelen firehjulsdrift. I dag ligger den litt under 20 prosent.
Dagens toliter med 159 gram CO2-utslipp, koster i billigste utgave med firehjulsdrift 389.600 kroner. Med den nye motoren vil billigste firehjulsdrevne med diesel koste 355.900 kroner.
Fortsatt vil man også levere toliteren på 150 hestekrefter, men da bare i kombinasjon med automatkasse. Denne starter på 454.000 i laveste utstyrnivå.
Prisforskjellen opp til syvseteren Qashqai +2 ligger fortsatt på rundt 30.000 kroner.
Sånn sett kan du nå kjøpe en lang Qashqai med firehjulsdrift for samme prisen som du tidligere betalte for en kort utgave.
Dyrere med start/stopp
En litt uventet vri er at start/stopp-systemet på Qashqai koster rundt 7000 kroner. Av dette klarer bare avgiftsreduksjonen som kommer som følge av lavere utslipp å spise opp rundt 5.000.
Dermed ender du som forbruker opp med å betale 2.000 kroner for å slippe ut mindre CO2 – spørsmålet er om veldig mange kommer til å velge akkurat denne løsningen.
Qashqai henger fortsatt godt med. Nissan har rykte på seg for å levere bra kvalitet, og den engang så nyskapende crossoveren er ikke noe unntak.
+ Praktisk bil, billigere med firehjulsdrift.