-
Bilservice AS:
Bilmekaniker
-
Erik Arnesen Helsfyr:
Bilmekaniker
-
Strømmen Bilverksted AS:
Bilmekaniker - Personbil
-
Møller Bil Fellesfunksjoner avd. Logistikk:
Takserer brukte biler
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Mekaniker
-
Møller Bil Sandefjord:
Serviceleder / Kundemottaker
-
Møller Bil Outlet Alnabru:
Logistikkmedarbeider
-
Autoringen AS:
Selger – Autoringen
-
Autoringen AS:
Auksjonsstøtte - Autoringen
-
AutoMester AS:
Kjedekonsulent
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Kristiansand
-
Team Verksted AS:
Delelagersjef Team Verksted Ålesund
-
DNB Bank ASA Norway Branch:
Sales Manager - Vestfold, Telemark/Buskerud
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør / Oppretter
-
Man Truck & Bus Norge AS:
Selger lastebil
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Mekaniker
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Moss To-Takt AS:
Bilmekaniker / tekniker
-
Møller Bil Skadesenter Asker og Bærum:
Bilmekaniker/tekniker
-
Autoringen Ski AS:
Plassjef – Autoringen Ski
-
Toyota Bilia AS:
Regionsjef Servicemarked
-
Premium Cars Stor-Oslo AS:
Tekniker for Zeekr
-
Mobile Åsane AS:
Servicemarkedssjef
-
Autoringen Oslo AS:
Bilkonsulent
-
Bilia X:
Driftsleder, Xpeng Høvik
-
Bil i Nord:
Volvo-mekaniker
-
Bilforlaget AS:
Vaktsjef/journalist
-
Jæger Automobil AS:
Bilskadetakserer

Kjøper seg opp i Joby
Toyota vil til værs
Nå har også Toyota begynt å snuse på elektrisk taxi-virksomhet – i luften. De har investert $ 500 mill. i amerikanske Joby.
Joby ble stiftet i 2009, gikk på børs i 2021 og har egentlig holdt en ganske lav profil.
At de nå er i ferd med å få sin fjerde operative maskin i luften, at de ligger godt an med myndigheter i UAE og Saudi Arabia (og i Australia), og at de har hatt sin første hydrogen-elektriske prototyp i luten over i over 1000 km, har stort sett gått under radaren.
Disse folkene oppfører seg litt mer beskjedent enn mange av de andre som både skal være autonome og elektriske når de skal inn i kollektivtransporten.
Mange av kollegene har flyttet tidsplanene sine ganske meget i det siste, og har jaktet på mer kapital.
Joby ser imidlertid ut til å være blant dem som er ganske bra funded – de har hentet inn mer enn $ 2 milliarder før Toyotas siste engasjement – og de er den første eVTOL-produsenten som har fått sertifiseringsplanene sine godkjent av FAA – Federal Aviation Administration. Joby sier selv at de nå er 37 % på veien mot godkjenning.
Langsiktig

Toyota har vært med dem lenge. Nesten syv års tett samarbeid som består både av ingeniør-hjelp og kapital. Nå har de lagt totalt 900 millioner dollars inn i selskapet og eier ca. 20 %.
Samtidig har Toyota hjulpet til med mange kritiske komponenter og har vært med på å legge opp produksjonslinjen i Marina, California som nå er oppe og går.
Tro ikke at dette er en ny retning for Toyota. Tankene om noe slikt har åpenbart alltid vært der.
I begynnelsen av oktober feiret selskapet at Primearth EV Energy (PEVE) var blitt en heleide del av konsernet, under navnet Toyota Battery.

Ved en Takk-for-at-jeg-fikk-komme-tale av sjefen selv, Akio Toyoda, fortalte han om grunnleggeren Kiichiro Toyoda som var så fascinert av sin fars – Sakichis – ide om «ubegrensede krefter». Og om hvordan både industri-veven og utviklingen av batterier ble et resultat av det.
Men så føyde han til at i 1925 utlovte Sakichi en premie på 1 million yen – tilsvarende 10 milliarder i dag, eller mer enn 6 millioner euro – til den som leverte batterier som kunne brukes til å fly tvers over Stillehavet.
Ingen har klart det – det hadde vært stilig hvis tilbudet fremdeles gjaldt og belønningen endte hos Joby.