-
Bertel O. Steen AS:
Produkt- og ordrekoordinator
-
Norwegian Mobility Group AS:
Leder for serviceskolen
-
Subaru Norge AS:
Teknisk Trener & Teknisk Support
-
Møller Bil Bruktbil AS avd. Hvam:
Innkjøper bruktbil
-
Bilia Norge AS:
Salgsleder, Mini Skøyen
-
Motor Forum Ålesund:
Ettermarkedsleder
-
Møller Bil Asker og Bærum:
Bruktbilselger
-
Toyota Haugesund AS:
Salgssjef
-
Møller Bil Oslo Vest Volkswagen:
Fagtekniker
-
Bilbutikk1 as Avd Ås:
Kundemottaker / Delelagermedarbeider
-
Sulland Lier:
Mekaniker
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Otta
-
Frydenbø Bil Ålesund AS:
Bilmekaniker
-
Alfie Bilskade AS:
Biloppretter
-
BilXtra Skøyen AS avd Asker:
Bilmekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS:
Mekaniker
-
Tide Verksted AS, Avdeling Voss:
Mekaniker tyngre- og lette kjøretøy
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Rettedal Bilkontroll AS:
EU-kontroll, produksjon og lager, kombinert stilling
Vi møtte på Oslo Motor Show:
Oij - oij, så rosa!
Noen stands på Oslo Motor Show hadde åpenbart en idé og var gjennomført. Den til Oi – Oi, eller oij oij eller oÿ oÿ eller hva de nå heter, var helt klart en av dem.
Noen av de stands man møtte på OMS var rene parkeringsplasser.
Men hvis det er spennende biler du finner der gjør det jo ikke noe med enkle kulisser.
Noen hadde kulisser og stasj og hadde gode dekorasjoner for bilene.
Noen fortalte en hel historie, og noen hadde helt klart en bakgrunn i en god design- eller kunst&kultur-idé der bilene bare fylte opp unner grunntanken.
Standen til OIJOIJ – som det var stavet i katalogen – tilhørte den siste kategorien.
«The art of Stance» kunne man føye til, men dette var så mye mer enn bare stance – her var det holdninger hele veien.
Men for å slå fast det med en gang: her nytter det ikke å komme med hva som helst. Det er ikke nok med bare en Lamborghini til 5 millioner. Det må være noe ved den – en idé, en endring som er gjennomført.
Det holder ikke bare med en Boble heller. Uansett hvor festlige kofferter den har på taket, melkespann opp av panseret eller ølkasser på improvisert bagasjebrett bak, heller.
Om det er slik at det er et eget godt-smak politi som velger hvilke biler som får adgang, eller om det er slik at hvert medlem – for her er de medlemmer – instinktivt vet hva som er innafor og hva som er ikke, aner jeg ikke.
- Det går på skikkelige ideer og gjennomførte uttrykk, forklarer Ina Henckel, fotograf, som forteller at det er slett ikke få designere og kunstnere og folk som jobber visuelt blant hennes kolleger i OIJOIJ.
Det forklarer den standen jeg egentlig var kommet bort for å få greie på.
En utrolig kitsch vegg midt i lokalet, med en utrolig sofagruppe og andre passende møbler sammen med et tidlig televisjonsapparat.
Det var tapetet som tok kaka, og det viste seg å være enda finere enn det egentlig var.
-Vi tegnet et mønster vi syntes var ganske fint, sa Ina. -Så trykket vi det opp på en stor tekstilduk. Så det der er ikke noe tapet, men genuin kunst, forklarte hun.
De hadde en seksjon til også. Veggen bak salgsdisken (bra merch forresten) var sterkt rosa med et like fantastiskt sterkt rosa piano og pianokrakk ved.
De kunne kanskje til og med spille, hva vet jeg. Men det var mindre interessant. Det var det visuelle som pirret.
-Dette er svensk norsk gruppe, fortalte Brede Stenbakken.
-Egentlig grunnlagt I 2008, men kalt Tyskstuk.se inntil 2010. Da gikk det opp for oss at det var mulig å bygge på annet enn tyske biler, og Oij Oij ble født sier han, og forteller om stevner (et monsterstevne i Polen blant annet) om garasjekvelder og samhold.
Og om Elmia.
Så viser det seg at OijOij har ansvaret for den store X-hallen under Elmia-arrangementet.
-Der har vi vel ca. 1500 kvadratmeter, sier Rasmus Kristofferson som er gruppens mediasjef (vi snakker skikkelig organisasjon her).
-Og her på Lillestrøm har vi vel rundt 350 kvadrat. Det det går som regel greit å nedskalere hele Elmia-standen når vi skal hit.
-For oss starter egentlig sesongen ved påsketider, når Elmia åpner. Og den avsluttes her, med Oslo Motor Show, sier Ina.
Og så er selvfølgelig spørsmålet: hvem er egentlig disse «vi» de snakker om?
Ganske enkelt svar: "a lovely bunch of enthusiast"…… med en lovely sans for lovelye stands.
Mer fra Oslo Motor Show:
-
"El Presidente" vant - norsk bil på tredjeplass
Dansk seier, men tredjeplassen gikk til Madland Transport fra Brusand - der kunstverket på bakveggen av Scania-trekkeren, med bestefar sittende på Gråtassen, var sterkt medvirkende.
-
55 213 besøkte Oslo Motor Show
55 213 stoppet telleapparatene på da Oslo Motor Show lukket portene ved mørkets frambrudd på søndag – det nest høyeste i motorshowets 15-årige historie.
-
«Quisling» satt i baksetet
I denne bilens baksete satt «Quisling» - under innspillingen av filmen «Nr 24».
-
Oslo Motor Show: Vill, villere og villest
Oslo Motor Show er i full gang. Her går V8-motorer, elektriske lastebiler og supervarebiler, diesel og strøm, hånd i hånd med skreddersydde interiører og håndlakkerte kunstmotiver.
-
Blir det publikumsrekord?
Nær 57.000 besøkte Oslo Motor Show i fjor. Står publikumsrekorden for fall når det 15. showet åpner i dag?
-
Valhalla på plass i Lillestrøm
Nå har du en unik mulighet til å studere supersportsbilen Aston Martin Valhalla på nært hold før noen kunder har fått sine bestilte biler. Det er bare å ta turen til Oslo Motor Show på Lillestrøm denne helgen. Bilen står på BilAutofil/BilNorges stand i hall D.
-
Nissan Leaf tilbake i februar
Nissan relanserer Leaf og de første kundebilene ankommer utpå ettervinteren. Men uten firehjulsdrift skal det godt gjøres å kopiere de historiske salgstallene.
-
Herfra plukker Oslo Motor Show gull
Takket være tilfeldigheter og ekte engasjement åpnet Loh Collection porten for Trond Hylle inn til en av de mest eksklusive, private kjøretøyskatter i Europa. Nå har Oslo Motor Show igjen plukket gull derfra som høydepunkter til årets show.
-
Hedrer team Giugiaro
For å hedre den verdenskjente designerduoen Giorgetto og Fabrizio Giugiaro har Oslo Motor Show hentet opp et par av deres ikoner fra samlingen til GFG Style i Italia. Disse vises sammen med et knippe publikumsbiler Giorgetto har signert.
-
Det mekkes i Valdres
Kjent for å ha bygd opp et unikt mekke- og motormiljø for ungdom i kommunen, løftes Valdres Gatebil fram på Oslo Motor Show til inspirasjon for andre om å gjøre likeså.
-
Rekordrask Transit Supervan kommer til Oslo Motor Show
Fredag 24. oktober åpner dørene til Oslo Motor Show, som er landets største festhelg for kjøretøyentusiaster. Ford Transit Supervan 4.2 er blant høydepunktene blant nyttekjøretøyene.
-
Tunge innslag på Oslo Motor Show
I utstillingshall E på Oslo Motor Show konkurrerer noen av Skandinavias lekreste lastebiler om pokalene i Scandinavian Truck Trophy. Her får du oppleve spektakulære vogntog med utrolige detaljer og den nyeste teknologien i skjønn forening.
-
Høydepunkter i uendelig kø
14. utgave av Oslo Motor Show er nettopp avviklet. En annen måte å stave navnet til dette arrangementet på er H.Ø.Y.D.E.P.U.N.K.T.E.R.
-
Selge, ikke vise!
Det var litt ironisk å motta en invitasjon fra Polestar, der design skulle være temaet. Like før var det nemlig gått ut en beskjed om at nå gikk man fra showing cars to selling cars hos dem.
-
Trafikkulykke på høyt nivå
En av årets fineste stands var markert OMS Custom Garage og inneholdt blant annet en førstehjelpssituasjon av dimensjoner.
-
Spinnvill ganger to
Hva gjør man hvis man har en 18 liters to-takts V16 motor på gården, midt inne i en festival som kaller seg Vestlandets Heftigaste? Man fyrer den opp selvfølgelig. Festivalattraksjonen er jo tross alt, blant annet, svart røyk!
-
Kontakt med den store verden
Noen av dere har kanskje støtt på tilfeldige nyhetssider som har gitt dere sensasjonsinformasjoner om fantastisk auksjon av fantastiske vrak fra en fantastisk hogger i fantastiske San Fransisco.
-
Riktig barneoppdragelse
LMK var som vanlig på plass, men hadde en utstilling som var meget mer tilgjengelig enn vi har vært vant til.
-
Bildekor 4.0
Selvfølgelig var vi innom en av de virkelige favorittene på Oslo Motor Show: Valdres Gatebil. Ikke bare hadde de mye nytt å fortelle – de hadde også en virkelig nyhet.
-
- Tydelig at motor-miljøet i Norge trenger en årlig fest som Oslo Motor Show
Det var jubel og god stemning da Oslo Motor Show lukket dørene bak den siste tilskueren søndag kveld.