-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Møller Bil Oslo Vest:
Markedssjef
-
Hyre AS:
Head of Reparations
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Møller Bil Gran:
Daglig leder
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Brennes Auto AS:
Servicemarkedssjef
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
RSA Bil Drammen:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Drammen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
RSA Bil Oslo:
Produksjonsleder - RSA Bil Oslo
-
RSA:
Store Manager BYD - RSA Bil Oslo
-
Team Verksted AS:
Oppretter/lakkerer
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
Knoks Bildeler AS:
Mekaniker
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
-
MyCar Stavanger:
Salgssjef
-
RSA Bil Arendal:
Bruktbilansvarlig - RSA Bil Arendal
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger - RSA Bil Arendal
-
RSA Bil:
Plassjef - RSA Bil Tromsø
Ultimat kompromiss
Steffen Tangstad var tungvektbokser, men nå vil han danse. M-Klasse er en SUV, og AMG gjør den til en sportsbil.
Mercedes-Benz ML63 AMG
Først publisert i BIL 12 - 2006.
Det tar ikke lang tid fra man setter seg bak rattet i AMG-versjonen av M-Klassen, før man begynner å distansere seg fra den vanlige mann i gata. Man er omgitt av nydelig skinn, karbon-look panel, masse spennende knapper og et tøft sportsratt. Det er høytidsstemning når startknappen trykkes inn og V8ern buldrer småhissig i gang før den legger seg på et knapt hørbart nivå. 7G-Tronic automatkassa legges i Drive, og eventyret er i gang.
Akselerasjonen fra 0 til 100 km/t er oppgitt til 5 sekunder blank. Det er ingen grunn til å tvile på det, faktisk kjennes det ut som det går enda kjappere. Legg gasspedalen i gulvet i 60 km/t, og du rekker knapt tenke før du beveger deg inn i førerkortbeslag-hastigheter. Gearkassa reagerer svært kjapt, og jobber godt sammen med V8-motoren.
Konkurrentene Porsche Cayenne Turbo og Range Rover Sport SC bruker henholdsvis turbo og kompressor, mens ML63 puster selv. Med hele 6,2 liters volum og sportslig tuning fra AMG holder det i massevis. Motoren skyver råsterkt, men aldri brutalt, fra snaue 2000 omdreininger til det nærmer seg turtallssperra og inn i neste gear. Bare for å ha nevnt det, motoren er den sterkeste V8er i produksjon som ikke benytter pustehjelp av noe slag.
Det er egentlig naturstridig at denne svære firehjulstrekkeren på 2,3 tonn skal trives på svingete landeveier i stor fart, men det gjør den. Den elektroniske luftfjæringa sørger for at krenging holdes på et minimum, og det gir en litt rar følelse å sitte såpass høyt og angripe svinger uten at det svaier. Bremsene kan virke litt svake, men det skyldes at man har glemt at det er 2,3 tonn bil som skal stoppes. Når det må skrubbes skikkelig overbeviser bremsene.
Styringen er tilsvarende overbevisende, når man har i bakhodet at det er en stor og tung bil man ratter rundt. Med digre lavprofildekk er det en solid dose sporing på dårlige veier, men responsen er veldig god. Sportslig kan det vel knapt kalles, men det er nok tilbakemelding fra ratt og understell til at man får tillit til de fantastiske kjøreegenskapene som bor i denne bilen.
Spørsmålet er om Mercedes/AMG har klart å lage den ultimate bilen, som passer like godt på tur til Hemsedal som på Rudskogen, eller i de dårlige gatene i Oslo. Og svaret er at de har kommet svært nær, imponerende nær.
Å lage sportsbil av en stor firehjulstrekker innebærer rett og slett for mye kompromiss. Uansett hvor mye muskler man dytter inn, eller hvor computerstyrt og avansert hjuloppheng man setter på, er det vanskelig å komme bort fra at dette er en stor og tung bil. At den koster et par millioner kroner, og drikker et oljefelt om dagen, gjør ikke så mye forskjell for potensielle kunder, kanskje...
Kort om bilen:
Mercedes-Benz ML63 AMG
Pris basis: kr. 1.945.600
Pris prøvekjørt: kr. 2.044.900
Motor: 8-sylindret V-motor. 6208 ccm 375 kW (510 hk) v/6800 o/min 630 Nm v/5200 o/min
LxBxH: 482 x 195 x 186 cm
Akselavstand: 291,5 cm
Egenvekt m/fører: 2310 kg
Tillatt totalvekt: 2880 kg
Dekk: 295/45R19
Bagasjerom: 551 liter (VDA)
Tankvolum: 95 liter.
Aks. 0 - 100 km/t: 5,0 sek
Toppfart: 250 km/t
Forbruk blandet kjøring: 1,65 l/mil
CO2-utslipp: 392 g/km