Aion Ut er første norgesmodell fra den kinesiske produsenten GAC. Med en pris fra 230.000 kroner , bra utstyrsnivå, sikkerhetsscore og garantibetingelser, burde den ha en grei sjanse i det norske kompaktbilmarkedet.

Sylfersk og konkurransedyktig

Førsteinntrykk fra lanseringen av første Aion-modell: Behagelig og kvikk å kjøre – og greit utstyrt til en bra pris.  

Publisert Sist oppdatert

Møt UT!

Jo, du leste riktig: Det er en ny bilmodell fra et hittil ukjent merke i Norge, og den heter UT. Ifølge importøren, Electric Way, uttales det som en engelsk forkortelse U.T., altså «ju-ti»

Bilen leveres av en av de store kinesiske bilprodusentene, Guangzhou Automobile Company, eller GAC. Merket er Aion, spesialisert på elbiler og ladbare hybrider (?), og modellnavnet er altså UT. 

Modellen er en kompakt elektrisk kombikupé som er en direkte konkurrent til Volkswagen ID.3, med så å si identiske dimensjoner.

Prismessig plasserer den seg imidlertid på et betydelig lavere nivå, med tilsvarende utstyr.

BilNorge.no har tidligere omtalt historikken rundt bilen i april i år og kunne allerede da opplyse at merket Aion også var beregnet for det norske markedet.

Og nå er den altså snart klar for Norges-lansering.

Bra pris

Først og fremst fremstår den altså som uvanlig konkurransedyktig i sin klasse, med pris fra hårfint under 230.000 kroner, inkludert blant annet 8 års garanti og tre års europeisk veihjelp (med lånebil).

Innstegsprisen på 229.990 kroner er for utstyrsnivå City, med den lille batteripakken.

Spesifikasjonene ellers er på det jevne med valget mellom to batteripakker (LFP) på henholdsvis 44 og 60 kWt brutto med rekkevidder (WLTP) oppgitt til 320 og 430 km.

El-motoren på 204 hk skal gi en 0-100-akselerasjon på 7,3 sekunder. Positive punkter er et ganske raust bagasjerom i tillegg til bra benplass i baksetet. 

En kort prøvetur i bilen, som har en uvanlig lang akselavstand i forhold til lengden, avslørte at bilen under vanlig landeveis- og bykjøring, oppleves både stødig og kvikk på veien, at styringen er direkte nok om enn ufølsom (noe som er blitt ganske vanlig) og dessuten at lydnivået inne i bilen er behagelig lavt.

Førsteinntrykket er i det hele tatt av en bil der komfort har stått i fokus under produktutviklingen.

Spesielt ønsker importøren å fremheve at bilen kommer med den nevnte 8 års-garantien (eller 160.000 km), mens for batteripakken gjelder 8 års garanti eller 200.000 km. 

Høyeste sikkerhetsnivå

Innstegsprisen på 229.990 kroner er for utstyrsnivå City med den lille batteripakken.

Luxury-utgaven med det større batteriet og mer utstyr kommer på 249.990 kroner. Fullutstyrt bil fordrer en «Luxury Pack» på toppen av Luxury-graden; da kommer total pris på maksimalt 279.985 kroner.

- Vi mener Aion Ut setter en ny standard for hvor mye elbil du kan få for pengene, sier administrerende direktør Torje A. Sulland i Electric Way, som importerer bilen til Norge – og Danmark.

- En startpris på 229.990 kroner er attraktivt i seg selv, men når bilen samtidig kommer med åtte års garanti, fem stjerner i Euro NCAP og er spesialprodusert for Europa, mener vi totalpakken er svært sterk, sier han.

Bilen har et omfattende førerassistansesystem som blant annet inkluderer adaptiv cruisekontroll, automatisk nødbrems, filholderassistent, blindsonevarsling, krysstrafikkvarsling og sjåførovervåking.

– Sikkerhet har vært et helt sentralt krav for oss i arbeidet med GAC. Fem stjerner i den nye Euro NCAP-testen er en viktig bekreftelse på at AION UT er utviklet for å møte de høye kravene europeiske bilkjøpere forventer, sier Sulland.

Aion har også en annen modell beregnet for det europeiske markedet, en SUV ved navn Aion V. Den kommer ikke til Norge i denne omgang; den skal få en oppgradering neste år, og dagens modell kommer dessuten kun i forhjulsdrevet versjon.

Aion UT: Eksteriør

Aion UT: Interiør

Powered by Labrador CMS