-
Norsk Scania:
Area Sales Manager
-
Team Verksted AS:
Mekaniker og lærling
-
Volkswagen Møller Bilfinans AS:
Regionsjef
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør for Werksta Hadeland
-
Møller Bil Trondheim:
Servicesjef
-
Møller Bil Hvam:
Markedssjef
-
AutoIn Bilskade AS:
Takstmann - Bærum
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter / Bilskadereparatør Oslo
-
AutoIn Bilskade AS:
Biloppretter/Teknisk leder – Alnabru
-
Werksta Norge AS:
Biloppretter/ Mekaniker for Werksta Nesbyen
-
Team Verksted AS:
Delelager/kundemottak
-
Møller Bil Tønsberg:
Servicemarkedssjef
-
Porsche Center Gardermoen:
Selger
-
Møller Bil Outlet Alnabru:
Salgsassistent
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Romerike
-
Werksta Norge AS:
Bilskadereparatør for Werksta Grorud
-
Møller Bil Jessheim:
Bruktbilsjef
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Alta
-
Harald A. Møller AS:
Serviceingeniør
-
Team Verksted AS:
Mekaniker Gol
-
Møller Bil Egersund:
Nybilselger
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Ayvens Norge AS:
Salgskonsulent
-
Dekkmesteren Holmlia:
Verkstedsmedarbeider
-
Dekkmesteren Holmlia:
Servicerådgiver/Kundemottaker
-
Bertel O. Steen Detalj AS:
Innkjøper Bruktbil
-
Møller Bil Oslo Vest:
Produksjonsleder
-
Bertel O. Steen Lørenskog AS :
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Oslo Vest:
Bilglassmontør
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
Fra mopedbil til rakett
Lommebombe er den helt korrekte tittelen på et festfyrverkeri fra franske Secma i Geneve.
Secma husker jeg som en snill produsent av mopedbiler. De som var førerkortløse i Frankrike og som kunne kjøres av 16-åringer, og som representerte et halvhjertet innslag her hjemme en periode også, inntil noen forvirrede regler ble enda mer forvirrede.
Men jeg hadde for eksempel en veldig hyggelig vårmønstring (den som går 1. januar opp til Frognerseteren) i en slik åpen balje en vinter – i 16 minus.
Så møter jeg dem etter mange års fravær på Genèveutstillingen.
Fremdeles byr de på mopedbilene sine, men de har tatt en av dem og tøffet den opp på de fleste områdene. Fremdeles er den buggy-aktig forfra, men ikke la deg lure.
Når du lar blikket skli bakover, og du oppdager de store luftinntakene bak de dørene som ikke er der, begynner det å ane deg at i dag snakker vi alvor.
Det skal bli enda alvorligere, men her, i denne modellen de kaller F16, har de lagt en 1,6-liters Renault-motor. Den leverer 105 hk – noe som høres ut som litt mer enn det man finner i en vanlig mopedbil.
Med en vekt på 570 kg kan vi vel gå ut fra at dette blir ganske livlig. De forteller i hvert fall om 5,9 sekunder til 100, og det er kanskje like greit at denne stopper på 180 – for dette definerer «åpent» på en helt ny måte.
At den også byr på en akselavstand på bare 2 meter og at det ser ut som mesteparten av motoren ligger bak aksellinjen, kan tyde på at den blir ganske morsom å hive rundt. Jeg gleder meg, jeg har en avtale til litt lenger utpå våren. Aniche ligger heldigvis ganske langt nord – nærmere Brussel enn Paris.
Men da håper jeg de har neste trinn på det nye rakettprogrammet sitt klart også. Navnet sier kanskje alt: F16 Turbo.
Fronten sier også litt – de har tatt tydelige elementer fra Ferrarier, med de to smale vertikale støttene midt på grillen som ser ut som de holder den nederste spoileren på plass.
Bare en illusjon, men meget effektiv. Og i hvert fall vekk med buggy-preget.
Her har vi fått en 1,6-liters Peugeot med turbo og 205 hk. Litt tyngre bil, det er jo naturlig at noe må forsterkes når man får 100 hk ekstra om bord, og det er også lagt på litt mer i lengderetning, pluss en bøyle som stiver opp det hele (og som gir muligheter for pyse-kalesje).
Det vi da har er plass til to i noe som i utgangspunktet byr på 3,2 kg/hk, med mindre enn fem til hundre og 240 på topp, og som er typet for hele Europa, men som koster 7000 euro mindre enn en Caterham 275 (på 135 hk).
139 g/km og utsalgspris på € 31.250 burde gi deg mulighet til å finne en ca. pris selv. Det høres vel ut som den er i toppsjiktet blant mest moro for krona akkurat nå.
Bare det å vise folk den potta når man har kjørt forbi, vil jo nesten rettferdiggjøre kjøpet.
Barnslig? Får ikke hjelpe.