Morgendagens formel-stjerner på Rudskogen

Da nordisk mesterskap i gokart ble kjørt i Norge for fire år siden, var den finske formel 1-kometen Kimi Raikkonen en av deltagerne. Nå er det klart for nordisk mesterskap i Norge igjen. Denne uken samles noen av dem som kan bli morgendagens formel 1-stjerner på Rudskogen i Østfold.

Publisert Sist oppdatert

To av de norske gullfavorittene i nordisk mesterskap, Stian Sørli og Kevin T. Johansen har valgt hver sin klasse. Stian kjører Formula A og Kevin Intercontinental A denne gangen. (Foto: SPORTMEDIA AS)
To av de norske gullfavorittene i nordisk mesterskap, Stian Sørli og Kevin T. Johansen har valgt hver sin klasse. Stian kjører Formula A og Kevin Intercontinental A denne gangen. (Foto: SPORTMEDIA AS)

-Økningen i antall aktive har uten tvil med senkingen av aldersgrensene de siste årene å gjøre. Nå kan man starte med sporten helt fra sju års-alderen. At vi også har fått førere som hevder seg internasjonalt er svært gledelig, sier Antonsen videre. Den som har hevdet seg absolutt best internasjonalt denne sesongen er Stian Sørlie fra Spydeberg som har en 3.plass i en EM-runde i klassen formula A. På Rudskogen til helgen er han en av favorittene i denne klassen. Kevin T. Johansen fra Vormsund er av vinnerkandidatene i Intercontinental A, mens Einar Lie fra Haugesund er blant favorittene i Intercontinental C. Minst en nordisk tittel på hjemmebane er målet for Norge, som ikke tok noen tittel i fjorårets mesterskap i Sverige.

Mye trening
Det er uhyre jevnt i gokart-sporten, og dermed krever det mye trening av dem som vil hevde seg i toppen. Hele denne uken vil utøverne ligge på banen og trene før det hele starter for alvor førstkommende fredag. Ingen ting overlates til tilfeldigheten. For svært mange av de rundt 150 deltagerne er Nordisk mesterskap et av årets absolutte høydepunkt.

Stort arrangement
Også for arrangøren, KNA Indre Østfold, er arrangementet et stort løft. Ved siden av EM-løpet Rally Finnskog Norway og EM-runden i rallycross på Lyngås, er løpet det største og mest prestisjefylte i Norge i år.

-Vi har forberedt oss i over ett år. Vi hadde en stor delegasjon på plass under fjorårets mesterskap i Sverige, og siden det har vi hatt 10-15 personer i sving hele tiden. Når det hele starter neste uke vil vi ha rundt 150 funksjonærer i sving til en hver tid, kan primus motor og formann i KNA Indre Østfold, Irene Lundeby, fortelle. Hun er glad for å ta i mot de tilreisende fra Sverige, Finland, Danmark, og ikke minst Norge. Mesterskapet omfatter de fire klassene Intercontinental A Junior, Intercontinental A, Formula A og Intercontinental C. Hver nasjon kan stille med åtte førere i hver klasse. I tillegg kjøres en nordisk cup i klassen Formel Yamaha.

Europas beste?
Gokartbanen på Rudskogen er uten tvil en av Europas aller beste. Banen eies av KNA og Harald Huysman Racing i fellesskap, og er bygget i tilknytning til den store bilbanen på samme sted.

-Vi har jobbet nærmest dag og natt i det siste for at banen og området rundt skal være helt perfekte når deltagerne kommer. Dette blir uten tvil det største arrangementet vi hatt på banen siden den sto ferdig i 1999, sier Daglig leder på Rudskogen, Svein Jacobsen. Han er ikke fremmed for at banen kan bli arena for enda større mesterskap i fremtiden.

-Det for eksempel ikke noe i veien for at vi kan ha en EM-runde her. Men nå får vi først og fremst bestå oppgaven med å arrangere nordisk mesterskap, sier Jacobsen.

Norges lag klart
Norges Bilsportforbund har tatt ut 33 deltagere som skal representere Norge i Nordisk mesterskap. De 33 førerne er fordelt på fire forskjellige klasser.

Det kjøres nordisk mesterskap i fire forskjellige klasser, Intercontinental C, Intercontinental A, Intercontinental A Junior og Formel A.

Den norske føreren det stilles størst forventninger til er Stian Sørlie fra Spydeberg og NAF Øvre Østfold. Han har tidligere i år en 3.plass i en EM-runde i Formel A, og er dessuten Norgesmester av året både i Formel A og Intercontinental A.

-Målet er selvfølgelig å få minst en nordisk mester på hjemmebane, men det er jevnt i denne sporten, så vi kan ikke ta ut noe på forskudd, sier Sjur Woldmo i Bilsportforbundets kartingseksjon.

I tillegg til nordisk mesterskap arrangeres samtidig nordisk cup for klassen formel Yamaha, og der har Norge med 11 førere slik at troppen totalt inneholder 44 førere.

Østfold-klubben KNA Varna Motorsport er med sine 18 førere den klubben som har desidert flest førere i den norske troppen.

Intercontinental C

  • Einar Lie, KNA Varna MS
  • Espen Schwabe, KNA Varna MS
  • Ingvard Kirkhus, NMK Sandnes & Jæren
  • Kenneth Johansen, NAF Haugesund
  • Kjetil Flood-Engebretsen, NAF Kristiansand
  • Kristian Egeland, NAF Motorsport Gjesdal
  • Nils Thv. Aamodt, KNA Indre Østfold
  • Ole Kristian Tofteberg, KNA Varna MS
  • Roger F. Rui, NMK Grenland
  • Roger Terjesen, NMK Trøgstad
  • Sigmund Høien, KNA Klepp KK

Intercontinental A

  • Kevin Tvedt Johansen, KNA Varna MS
  • Anders B. Hansen, KNA Varna MS
  • André Falkenhaug, KNA Varna MS
  • Dan Pettersen, KNA Varna MS
  • Eivind Wilberg, NAF Oslo & omegn
  • Erik Kristiansen, KNA Varna MS
  • Mats Ingier, KNA Varna MS
  • Tommy Nordvang, KNA Varna MS

Intercontinental A jr

  • Anders Aa. Kjær, NMK Grenland
  • Anders Krohn, KNA Klepp KK
  • Eivind Brynildsen, KNA Varna MS
  • Jonas Adler Ingebretsen, KNA Varna MS
  • Ken Martin Basteviken, KNA Varna MS
  • Kim Jakobsen, KNA Varna MS
  • Kristian Andresen, KNA Vestoppland
  • Mats Franer, NAF Vestfold

Formula A

  • Bjørnar Frydenhaug, NMK Modum & Sigdal
  • Erik Hellum, KNA Varna MS
  • Fredrik Kyrkjebø, KNA Varna MS
  • Jan Arild Helgestad, NAF Ringerike
  • Marius Ravi Evensen, KNA Indre Østfold
  • Stian A. Sørlie, NAF Øvre Østfold

Nordisk cup Formel Yamaha

  • Andrè Løvåsen, KNA Klepp KK
  • Dan R. Enersen, NMK Trøgstad
  • Kim Kristian Humborstad, NMK Grenland
  • Petter Rolfsen, NMK Modum & Sigdal
  • Reidar Andresen, KNA Vestoppland
  • Roger Nilssen, NAF Motorsport Gjesdal
  • Stian Paulsen, KNA Varna MS
  • Thomas Jørgensen, KNA Varna MS
  • Tommy Bjørnland, NMK Trøgstad
  • Tor-Eivind Støten, NAF Øvre Østfold
  • Trond Raugstad, NAF Motorsport Gjesdal
Powered by Labrador CMS