-
Team Verksted AS:
Varebil og lastebil mekaniker
-
Team Verksted AS:
Lakkerer Trondheim
-
Bertel O. Steen Lastebil og Buss AS:
Mekaniker
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Hagen Bil AS:
Delemedarbeider
-
BEMA AS:
Ordre og kundeservicemedarbeider / lagermedarbeider
-
Carstore:
Salgsleder
-
Møller Bil Skadesenter Alnabru:
Bilmekaniker/PPK-kontrollør
-
Motorpool Handel AS:
Regnskaps- og økonomimedarbeider
-
Møller Bil Oslo Vest:
Produksjonsleder
-
DNB Finans AS:
Logistikkmedarbeider i Autolease Norge
-
Møller Bil Larvik:
Produksjonsleder
-
Møller Bil Hvam:
Nybilselger Volkswagen personbil
-
Norsk Scania:
Selger Scania Bruktbil
-
Norsk Scania:
Lastebil Utleiekonsulent
-
Toyota Haugesund AS:
Ettermarkedsleder
-
Møller Bil Minde:
Mekaniker/Tekniker
-
BMW Group Norge:
BMW Technical Support Expert
-
RSA Bil Drammen:
Bilpleier - RSA Bil Drammen
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
BilXtra Skøyen:
Bilmekaniker
-
Møller Bil Oslo Vest:
Bilglassmontør
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Mekonomen Bilverksted, Arna:
Avdelingsleder / Kundemottaker
-
MECA Bilverksted, Sandnes:
Bilmekaniker
-
MECA Bilverksted, Bryne:
Bilmekaniker
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
Må BMW ta Rover-skrotet?
I dag har produsentene et praktisk ansvar for biler fra vugge til grav. Men hva når produsenten ikke eksisterer mer? Som Rover. Hvem skal da ta seg av de 4,1 millioner bilene derfra som triller i Europa? Blir det forrige eier, BMW?
Med en snittpris på rundt 100 euro for å ta seg av et bilvrak, betyr dette at etterlatenskapene fra MG Rover vil koste rundt 400 millioner euro å bli kvitt. En formidabel sum.
Tyske Financial Times antydet i en fersk artikkel at dette ansvaret vil måtte bli BMWs. Det var som kjent BMW som eide merket og fabrikken, men som solgte det for en symbolsk sum til den engelske gruppen som nå har meldt produsenten konk.
I tillegg risikerer BMW å måtte ta seg av det som er igjen av Austin, Morris og Triumph, for disse merkene eier BMW fremdeles rettighetene til. Men siden de fleste nå er over 20 år gamle og i mange tilfeller samleobjekter, blir nok ikke denne belastningen så tung.
Nå er det en teoretisk mulighet for at BMW slipper unna. Det kan være at den engelske staten tar seg av hele problemet. Etter at vrakene overlates til det som er igjen av britisk bilindustri.
Men det ironiske er jo at fortsetter stålprisen å øke slik den har gjort til nå, vil man kunne oppleve at det blir en glitrende forretning å resirkulere biler. Da står det vel noen i kø for å overta bilene, i stedet for at måtte få dem hevet etter seg som i dag.