-
Bilia Norge:
Plassjef, Bilia Insignia Bergen
-
RSA Deler og Tilbehør:
Koordinator dekk og felg - RSA Deler og Tilbehør
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger – RSA BIL Arendal
-
Werksta Norge:
Bilskadereparatør for Werksta Elverum
-
Snap Drive:
Mekaniker
-
Autoringen Oslo AS:
Bilkonsulent til Norges største B2B bilauksjon
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Møller Bil Oslo Vest:
Bilmekaniker
-
RSA Bil Drammen:
Servicemarkedssjef - RSA Bil Drammen
-
Bertel O. Steen Lørenskog:
Key Account Manager Næringsalg
-
Snap Drive:
Teamleder
-
Snap Drive:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Kokstad:
Mekaniker
-
Viking Kontroll AS:
Teknisk kontrollør
-
Snap Drive:
Teamleder
-
Mekonomen Bilverksted, Arna:
Avdelingsleder / Kundemottaker
-
Karosseriforum AS:
Billakkerer
Maybach lever igjen
For tredje gang skal Maybach gjenoppstå. Überutgaven av S-Klassen har vært presentert i USA.
Først var det altså Maybach. Som et helt selvstendig merke som hadde omtrent like meget med Mercedes-Benz å gjøre, som Bentley og Bugatti hadde med Volkswagen.
Men så hadde jo gamle Maybach en fortid hos Daimler, og MTU var etterhånden et Daimler-selskap, og det var dette Maybach hadde startet for å bygge motorer til grev Zeppelin, og etterpå til egne biler.
Og så satte altså Mercedes-Benz i gang med det mest jålete, mislykkede luksus-push forsøket ever. («Din egen private concierge» skulle være tilgjengelig 24/7/365).
Suksess er liksom ikke det første man tenker på. Og jeg trodde at den herlige JAY Z og Kanye West-videoen, der de gjør et kunstprosjekt ut av å dekomponere en Maybach, for så å virkelig herje med restene, skulle bli slutten på dette eventyret.
Ny policy
Men nei. Nå er de altså på gang igjen, men på en meget smartere måte. Nå brukes Maybach-navnet slik de også bruker for eksempel AMG. Mercedes-Maybach S600 er ganske enkelt en luksusutgave av luksus-S-Klassen.
I dag heter den nye sportsbilen Mercedes-AMG GT S, vi kan vel håpe på at de blir konsekvente her også og døper modellene Mercedes-AMG slik at den største limoen vil bli hetende Mercedes-AMG S65 Lang, og ikke som i dag Mercedes-Benz S 65 AMG.
Den koster forresten rett over 3 millioner i Norge. Prisen på Mercedes-Maybach S600 er ikke kalkulert ennå, men det sies at den ligger vesentlig under AMG-bilen. Den kommer med andre ord under 3 mill-streken.
Les mer om de nye Maybach-modellene
Super-luksuriøs
Spesifikasjonene er selvfølgelig overlegne, vi snakker lang akselavstand (selv om det kommer en enda lenger Pullman utgave), vi snakker twin-turbo V12 og dobbelt så mange høyttalere i Burmester-installasjonen og under 5 til hundre («hold på glasset der bak») men med – tro det eller ei – kortere bakdører enn på standardutgaven.
Grunnen er støydemping. Man måtte flytte trekantruta der bak til C-stolpen for å bli kvitt litt støy rundt døråpningen.
Men det som er litt interessant er for det første hva denne bilen vil kunne gjøre for Mercedes i USA. Siden CAFE-tallene er viktige der – det er forbruket for hele flåten, som det altså legges begrensninger på – vil man kunne komme til å måtte importere A-Klassen også til USA for å få ned snittforbruket.
Vannes ut
Men enda mer spennende er det at ingen nå ser bort fra (som det heter på offisielt Mercedesk) at Maybach-begrepet vil bli brukt på biler lenger ned på skalaen.
Vi kan med andre ord kanskje oppleve en Mercedes-Maybach E-Klasse når den neste generasjonen kommer. Og med den farten luksusprodusentene har på å utvikle hyper-SUV-er, kan det fort bli snakk om en Mercedes-Maybach M-et-eller-annet.
Fortsetter det sånn kan det bli mange gode videoer fra JAY Z og Kanye West, la oss bare håpe de jobber litt bedre med musikken også, neste gang.
I mellomtiden kan du jo titte på denne: