-
Frydenbø Bil:
Servicemarkedssjef Volkswagen og Skoda
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Møller Bil Oslo Vest:
Markedssjef
-
Hyre AS:
Head of Reparations
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Møller Bil Bergen:
Nyttekjøretøyselger
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Møller Bil Gran:
Daglig leder
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Brennes Auto AS:
Servicemarkedssjef
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Volvo Car Stor-Oslo:
Servicemarkedsleder
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
RSA Bil Drammen:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Drammen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
RSA Bil Oslo:
Produksjonsleder - RSA Bil Oslo
-
RSA:
Store Manager BYD - RSA Bil Oslo
-
Team Verksted AS:
Oppretter/lakkerer
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
Knoks Bildeler AS:
Mekaniker
-
Werksta Norge AS:
Verkstedleder for Werksta Fana
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
-
MyCar Stavanger:
Salgssjef
-
RSA Bil Arendal:
Bruktbilansvarlig - RSA Bil Arendal
-
RSA Bil Arendal:
Bilselger - RSA Bil Arendal
-
RSA Bil:
Plassjef - RSA Bil Tromsø
Hybrider mot diesel - Del 1
Er dieselmotor fortsatt det beste motoralternativet for familiestore SUV-er? Om vi ikke har alle svarene i denne testen hvor tre av de mest kjøpte familie-SUV-ene utfordrer VW Tiguan, drøfter vi problemstillinger du bør tenke over.
OBS!
Prisene i testen var gyldige da bladet ble produsert. Du finner alltid oppdaterte priser i vår nybildatabase
Kjørt likt
Ikke unaturlig drakk dieselbilene XC-5 og Tiguan (begge med 150 hk) minst, begge endte på 0,6 liter per mil. Disse to hadde også det klart laveste overforbruket i forhold til oppgitt forbruk, under 10 prosent.
RAV4 endte med drøyt halvannen desiliter overforbruk (0,66 liter/mil), men regnet om til CO2-utslipp har disse tre omtrent identisk utslipp.
Tørst Outlander
Med forbruk på 0,76 liter per mil er Outlander den minst miljøvennlige i testen om den ikke lades. Og bilen fungerer akkurat like bra uten ladestrøm på batteriet.
Til gjengjeld overrasket Outlander med god elektrisk rekkevidde. Den oppgis til 52 km i New European Driving Cycle (NEDC). Først sjekket jeg med flere eiere av bilen, og samtlige oppga at de i gjennomsnitt klarte 35 km før batteriet var tomt. Med pen kjøring sa eierne at det også var mulig å kjøre over 40 km.
Best på strøm
Derfor tar jeg utgangspunkt i faktisk batterielektrisk rekkevidde på 35 km. I vår test betyr det at først etter 265 km utkjørt distanse er RAV4 mer miljøvennlig enn Outlander. Dieselbilene må kjøre nær 300 km før de tar igjen Outlander på CO2-utslipp.
De fleste kjører ikke mer enn 70 km om dagen. Gitt at batteriet er fulladet, så kjøres halvparten av distansen på batteristrøm og bensinforbruket ender på 0,38 liter/mil. Det gir 88 gram i CO2-utslipp. Her står Mitsubishi Outlander igjen som en klar miljøvinner.
Mer enn miljø
Etter å ha ventet altfor lenge med å oppgradere bilen, er den endelig flyttet den over på MQB-plattformen og pakket om i alle retninger. Det betyr mer plass i det lengderegulerbare baksetet, men først og fremst mer plass til mye bagasje. Nettopp upraktisk bagasjerom var forrige Tiguans største svakhet.
Med justerbart bagasjeromsgulv laster bilen hele 615 liter. Det holder for de fleste.
Ikke det at de tre andre er dårlige, men batteripakken stjeler plass og reduserer høyden på rommet i Outlander. I RAV4 er det verre på grunn av et hopp midt i lastelengden.
LES VIDERE:
- Del 2
Konklusjon
Testdata og poeng