-
Møller Bil Oslo Vest:
Produksjonsleder
-
Bertel O. Steen Lørenskog AS :
Mekaniker/Tekniker
-
Møller Bil Oslo Vest:
Bilglassmontør
-
Autoinnkjøp AS Trollåsen:
Kommersiell leder/Partnerkandidat
-
Bil & Motorservice AS:
Bil- og tungbilmekaniker med mulighet for medeierskap!
-
Møller Bil Minde:
Salgssjef Audi
-
Snap Drive Åneby:
Bilmekaniker
-
Snap Drive Sluppen:
Bilmekaniker
-
Bilbutikk1 AS:
Servicetekniker
-
Autoria Bil AS avd. Ski:
Bilselger
-
Volvo Car Stor-Oslo AS:
Leder Servicemarked
-
BilXtra Skøyen AS avd Moss:
Teknisk leder
-
RSA Bil Kristiansand:
Bilselger - RSA Bil Kristiansand
-
Werksta Norge:
Skadetakserer / Kundemottaker for Werksta Lillehammer og Werksta Hadeland
-
RSA Bil Fredrikstad:
Bilmekaniker/tekniker - RSA BIL Fredrikstad
-
Rodin & Co:
Serviceteknikere på verkstedutstyr
-
Werksta Norge:
Skadetakserer for Werksta Sveberg
-
RSA Bil Oslo:
Bilselger - RSA Bil Oslo
-
Werksta Norge:
Verkstedleder for Werksta Nesbyen
-
Bilia Drammen, verksted Volvo:
Bilmekaniker, Volvo Drammen
-
Bilia Norge AS:
Selger, Bilia Insignia Kristiansand
-
Bilia Norge AS:
Plassjef, Bilia Insignia Kristiansand
-
NDI Norge AS:
Salgs-og produktsjef med ansvar for last og industri/anleggsdekk.
-
BilXtra Skøyen AS avd Holmlia:
Bilmekaniker
-
Auto-Benz AS:
Bilmekaniker
-
Werksta Norway AS:
Biloppretter og Billakkerer til Werksta i Bergen
-
Norsk Scania:
Instruktør Teknisk Opplæring
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Hamar
-
Bilia Xpeng:
Teknisk leder, Bilia Xpeng Høvik
-
Vestfold Autogass AS:
Bilmekaniker / Leder
-
Sentrum Auto AS:
Bilmekanikere
Volumselgere på løpende bånd
For noen uker siden hadde de færreste nordmenn hørt om Xpeng. Nå har det kinesiske merket lansert nok en ny modell. Den er som skapt for Norge.
Forrige uke presenterte vi en ny norsk bilimportør, Zero Emission Mobility AS (ZEM) som skal importere el-SUV-en Xpeng G3 – en direkte konkurrent til Tesla Model Y som ifølge Tesla kommer til Europa først neste år.
Mandag kunne vi fortelle at bilen er priset et godt stykke under den amerikanske konkurrenten og at leveringene starter i løpet av høsten. Dessuten lover importøren at alle som bestiller bil innen 15. juni vil få den levert i løpet av 2020.
Men den kinesiske produsenten har mer i ermet – nå har de lansert Xpeng P7, en el-sedan som med målene 488 x 190 x 145 cm og en akselavstand på 300 cm ligger mellom Tesla Model 3 og Model S.
Basert på de første bildene ser bilen ut til å ha tiltalende design og det antydes at den vil konkurrere med Model 3 på både pris og rekkevidde. På hjemmesiden oppgir Xpeng priser i området kr 350.000 til 550.000 med dagens svake kronekurs.
Bilen skal leveres i flere utgaver. Den rimeligste er bakhjulsdrevet og har en rekkevidde på 568 km basert på den gamle NEDC-syklusen.
Så får man en super-long-range RWD (bakhjulsdrevet) modell med hele 706 kilometer rekkevidde (fortsatt NEDC, så regn med 20-25 prosent lavere WLTP-verdi, men dog!).
Toppmodellen har firehjulsdrift og en oppgitt 0-100-tid på 4,3 sekunder, men her er ikke rekkevidden oppgitt.
Batterikapasiteten er oppgitt til hele 80,9 kWt, og på tross av høy kapasitet skal pakken være kompakt med en høyde på 11 cm og høy energitetthet. Ifølge Xpeng skal ti minutter hurtiglading gi en rekkevidde på 120 kilometer.
Xpeng P7 er bygget på en plattform som er utviklet i samarbeid med Porsche, og Xpeng oppgir at de benytter kvalitetskomponenter som Brembo bremser og Bosch ABS.
Videre skal bilen være rigget for selvkjøring på nivå 3 med 14 kameraer som overvåker 360 grader rundt bilen, samt 12 ultrasoniske sensorer og 5 millimeterbølge radarer som «ser» veien 200 meter forover selv gjennom regn og tåke.
Alle data som innhentes prosesseres gjennom Nvidias avansert Drive AGX Zavier selvkjørings-computere som P7 skal være første bil til å benytte. Den skal være i stand til å prosessere 30 billioner operasjoner i sekundet og er Nvidias svar på Teslas Full Self Driving.
Bilen har Xpilot autonomi som vi omtalte i forbindelse med G3, noe som blant annet inkluderer adaptiv cruise, filholder, GPS-styrt autopilot, trafikklys-gjenkjenning og automatisk parkering.
Interiøret ser ut til å være gjennomført i høy kvalitet med nappa skinn og skjermer som er store, uten å bli vulgært store, samt et lydanlegg på 600 watt fra Dynaudio. Andre premium-elementer er panorama soltak og rammeløse dører.
Bilen er tilgjengelig i Kina nå. Den norske importøren er forsiktig med å uttale seg, men antyder at de har mål om å lansere P7 rundt påsketider 2021.